Anadolu Cam 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (29.04.2019)

1Ç19 Finansal Sonuçları

Kısa Vadeli Öneri: Endeks Üzeri Getiri
Kapanış Fiyatı (TL) 3,09
Hedef Fiyat (TL) 4,29
Uzun Vadeli Öneri AL 

Net kar beklentilerin hafif altında (=)
Yılın ilk çeyreğinde operasyonel tarafta beklentilerimizin üzerinde bir performans sergileyen Anadolu Cam, net kar tarafında ise 102 mn TL ile yıllık bazda net karını %60 artırmıştır. Bu net kar ise hem bizim 117 mn TL’lik hem de 112 mn TL’lik Research Turkey konsensüs tahminlerinin hafif altında gerçekleşmiştir. Şirket hisseleri ise yılbaşından bugüne endekse göre %11 pozitif performans sergilemiştir. Anadolu Cam için hedef fiyatımız 4,29 TL olup, uzun vadeli “AL”, kısa vadeli “Endeks Üzeri Getiri” önerimizi sürdürüyoruz.

• Satış gelirleri beklentimize paralel yıllık %42 artış gösterdi – Anadolu Cam’ın satış gelirleri 1Ç19’da, hem bizim hem de Research Turkey konsensüs tahminlerine paralel, yıllık bazda %42 yükselişle 775 mn TL’ye yükselmiştir. Yıllık bazda satış hacmindeki %3 artış, ürün karmasının ve fiyatlamanın pozitif etkileri yanı sıra kurlardaki yükseliş, konsolide satış gelirlerinde gördüğümüz büyümeyi beraberinde getirmiştir. Şirketin yurt içi satış hacmi ilk çeyrekte %20 gerileme gösterse de, hem Türkiye hem de Türkiye dışı operasyonlarının ihracat hacminde gözlenen %18 artış, toplam satış hacminde yıllık %3 yükseliş görülmesini sağlamıştır.

• FAVÖK, 1Ç19’da beklentilerin üzerinde gerçekleşti – 1Ç19 döneminde şirket 195 mn TL FAVÖK kaydetmiştir. Yıllık bazda %43 artış gösteren FAVÖK, hem bizim 177 mn TL’lik, hem de 179 mn TL’lik Research Turkey konsensüs tahminlerinin üzerinde gerçekleşmiştir. Türkiye operasyonları kaynaklı doğalgaz, elektrik ve hammadde maliyeti artışı kaynaklı yükselişlerin, 1Ç19’da beklentimizin altında seyretmesiyle birlikte, FAVÖK tarafında beklentimizin üzerinde bir gerçekleşme gözlenmiştir. Şirketin FAVÖK marjı ise 1Ç19’da yıllık bazda 1Ç18’e paralel bir seyirle %25 seviyesinde gerçekleşmiştir.

• Net kar yıllık bazda %60 artarak 102 mn TL’ye ulaşmıştır – Operasyonel tarafta 1Ç19’da gözlenen pozitif performansa ek olarak bu çeyrekte kaydedilen 43 mn TL’lik ertelenmiş vergi geliri (1Ç18: 3,9 mn TL) ve yatırım faaliyetleri kaynaklı 27 mn TL’lik gelir (1Ç18: 15,5 mn TL) şirketin net karında gözlenen artışa katkı vermiştir. Banka faiz giderleri ve çıkarılmış tahvillerin kur farkı giderlerine bağlı olarak 82 mn TL’lik net finansal gider (1Ç18: 31 mn TL net finansal gider) kaydedilmesi ise net karı negatif etkilemiştir. Anadolu Cam 1Ç19 döneminde konsolide bazda 102 mn TL net kar açıklayarak net karını yıllık bazda %60 artırmıştır. Açıklanan net kar ise, hem bizim 117 mn TL’lik hem de 112 mn TL’lik Research Turkey konsensüs tahminlerinin hafif altında gerçekleşmiştir.

• Yılbaşından bugüne endekse göre %11 pozitif performans sergiledi – Anadolu Cam, yılın ilk çeyreğinde operasyonel tarafta beklentilerin üzerinde sonuçlar açıklarken, net kar tarafında ise beklentilerin hafif altında bir performans görüyoruz. Yılbaşından bugüne kadar ise şirket hisseleri endekse göre %11 pozitif performans sergilemiştir. Şirket ile ilgili kısa vadeli önerimizi Endeks Üzeri Getiri olarak korurken, uzun vadeli önerimizi de AL olarak sürdürüyoruz. Şirket için hisse başı hedef fiyatımız da 4,29 TL seviyesinde yer almaktadır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin