Altının ons fiyatı 1,700 doların altında

Yunanistan’ın temerrüte düşeceği endişelerinin artması ve dolardaki yükselişle altının ons fiyatı 1,700 doların altına indi, gümüş fiyatları da geriledi.

Avrupa’daki mali krizin kötüleşeceği beklentilerinin alternatif yatırım talebini azaltmasıyla altının ons fiyatı 1,700 doların altına geriledi.

Dolar bugün yavaşlayan ekonomiler ve Yunanistan’ın temerrüte düşebileceği endişelerinin yeniden alevlenmesiyle 6 ana para birimine karşı yüzde 2 yükselerek 2008 Aralık’an beri en büyük artışı kaydetti.

Altın, Ekim ayında yüzde 6.3 oranında yükselirken dolar ise yüzde 3 oranında değer kaybetti. Aralık teslim altının onsu Comex piyasasında yüzde 1.6’lık düşüşle 1,697 dolar oldu.

Aralık teslim gümüş kontratı ise yüzde 4.3’lük düşüşle 32.89 dolar/ons’tan işlem gördü ve böylece 28 Eylül’den beri en sert düşüşü kaydetti.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, AB zirvesinde Yunan ekonomisiyle ilgili alınan kararın halk oylamasına sunulacağını açıklamıştı. Referandum kararı piyasalarda Yunanistan’ın temerrüte düşeceğine dair endişelerin artmasında etkili oldu.

Kaynak: www.bloomberght.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir