Altın’ın düşüş yolu uzun mu?

Uzunca bir süredir Altın fiyatlarında önemli bir yükselişten bahsedemiyorduk.

Fiyatların gitgide sıkıştığı ortamda Altın fiyatlarının, takip ettiğimiz CFTC spekülatif pozisyonlara göre tarihin en yüksek alış seviyelerinde olduğuna değinmekteydik. Bu yüksek pozisyonlara gelen düzeltmelerin Altın fiyatlarındaki yukarı yönlü sınırladığına dair görüşümüz yanında FED’in faiz artırım söylemlerinin FED yetkililerinden gelen ardı ardına açıklamalarla artış göstermesi de düşüşlerin devam etmesinde etken olan diğer bir gelişmeydi. Bunun yanında Deutsche Bank’ın ABD’den kesinde 14 milyar Dolar’lık ceza nedeniyle sermaye artırımı gereksinimi olabileceği spekülasyonunun yerini cezanın 5.4 milyar Dolar’a indirilebileceği bilgilerinin gelmesiyel azalan endişeler Altın’daki geri çekilmeleri destekledi. Tabi bir yandan zayıf fiziksel talebin de olduğunu belirtmekte fayda var.

İşte tam bu gelişmelerin arka arkaya geldiği sırada geçen hafta yılbaşından bu yana izlediğimiz yükseliş trendini aşağı yönlü kıran Altın, dün bu seviye altında zembereği boşalmışçasına serbest düşüş kaydetti ve 1268 Dolar’a kadar geriledi. Şüphesiz dün akşam Avrupa Merkez Bankası’nın 2017 Mart ayında varlık alımlarını azaltmaya başlayabileceği haberleri de bu düşüşün hızlanmasında katalizör olan etkenlerden oldu. Bu haberin ardından Almanya 10 yıllık tahvil faizlerinde ciddi bir yükseliş meydana gelirken EURUSD’de de değer artışları yaşandı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de keza %1.7 seviyesine doğru oluşan yükseliş eğilimi Altın’ın cazibesini şu sıralarda kaybettiğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Fed’in faiz artırımına gitme beklentisi, parasal genişleme uygulamalarının yöntem değiştirme çabaları (örneğin Japonya) ve tahvil alımlarının sürmesiyle negatif faizli tahvillerdeki artış ile ilgili sınırlara ulaşılması ve uygulanan negatif faiz politikasının bankaları yazacağı zararlar dolayısıyla iflas etmeye sürükleyecek yapıya kavuşacak olmasından dolayı vazgeçilmeye çalışıldığının görülmesi Altın’ın cazibesini yitirmesindeki ana sebeplere eklenebilir.

Altın fiyatlarında yaşanan sert geri çekilme günlük bazda izlediğimiz Fibo 61.8 seviyesine denk gelen noktadan tepki alımlarıyla karşılaşmış görünüyor.

Peki Altın’da yaşanan bu sert düşüşün devamı gelecek mi? Yada Altın artık 1300 Dolar seviyelerine ulaşamayacak mı?

Her ne kadar Altın’da sert bir düşüş yaşanmış olsa da resme geniş çerçeveden bir kez daha bakınca sanki durumun Altın için daha fazla vahim bir tabloyu henüz ortaya koyamadığını görüyoruz. Gelecek dönemde yaşanması muhtemel bazı riskler Altın’ı yeniden parlatabilir ve 1300 ve hatta üzeri seviyelere tekrar taşıyabilir. Peki bu sebepler neler olabilir;

* Hafta başında İngiltere başbakanı Theresa May’in Mart 2017’de Brexit sürecini başlatacaklarını açıklaması geri planda kalan Brexit korkularını yeniden gündeme getirdi. Bu durum gelecek günlerde daha çok tartışılacak. May’in müzakere süreci basit olmayacak, tümsekli bir yol olacak ifadesi Avrupa ve hatta ABD açısından yaşanabilecek belirsizliklerle Altın fiyatlarını yukarı itmeye aday olabilir.

* Yaklaşan ABD seçimleri. 8 Kasım’daki seçimler öncesinde 9 ve 19 Ekim’de iki adet daha debate gerçekleşecek. Kozlarını paylaşmaya devam edecek olan Trump ve Clinton arasındaki çekişmenin derecesi ve tabii ki anketlere yansıyacak sonuçlar Trump tarafına yönelecek olursa 2 Kasım’daki FOMC öncesinde FED’in söylemini değiştirmesine neden olabilir. 8 Kasım’da Trump’ın kazanması durumunda ise FED başkanı Janet Yellen’ın istifası bile gündeme gelebilir ve artacak ekonomik belirsizliklerle birlikte bu yıl bir faiz artırımı mümkün olmayabilir. Bu durum Altın’da yukarı yönlü hareketleri tetikleyebilir.

* ABD-Rusya ilişkilerinde son meydana gelen ve tedirginlik yaratan gelişmeler. Geçtiğimiz günlerde ABD, Moskova’nın Suriye’deki ateşkes konusunda taahhütlerine uymaması gerekçesiyle, Suriye’de barışı sağlamak amacıyla Rusya ile yürütülen müzakerelerin durdurulduğunu açıkladı. Rus ve Amerikan yetkililerin Suriye’deki cihatçı gruplara karşı hava saldırılarını koordine etmek için İsviçre’nin Cenevre kentinde buluşması planlanıyordu. Ancak Amerikalı yetkililer, ülkelerine geri çağrıldı. Bu gelişmelerin ardından Washington’dan flaş bir iddia geldi. ABD’den üst düzey askeri yetkililer, Rusya’nın Suriye’ye ilk kez SA-23 Gladiator gelişmiş füze savunma sistemi yerleştirdiğini öne sürdü. Öte yandan İngiliz basınının iddiasına göre, Rusya, Batı’nın olası bir nükleer saldırısına karşılık, hazırlık yapmaya başladı. Ortadoğu’da ABD ile Rusya arasında yaşanan gerginlik önümüzdeki günlerde güvenli varlıklara yönelimin artmasına neden olabilir.

Sonuç olarak 1268 Dolar’a kadar hızlı bir düşüş yaşanmış olsa da Altın tarafında yatırımcıların bahsettiğimiz endişe kaynaklarından dolayı bu ihtimaller henüz gerçekleşmese de ihtiyatlı olmaya devam edebileceğini ve düşüşlerin sınırlı gerçekleşerek fiyatların 1255-1250 seviyeleri üzerinde kalabileceği görüşünü savunuyoruz. Bu görüşümüze tarım dışı istihdam verisinin beklentilerinin altında kalabileceği tahminimizi de ekleyelim.

M. Barış Ürkün