Altında yola tam gaz devam

Avrupa’daki borç krizine ve küresel ekonomiye ilişkin endişelerin altın talebini artırmasıyla, 4 haftadır kazanca oynayan altın, daha da değerlenebilir.

Küresel ekonomi ve Avrupa’daki borç krizine dair endişelerle yatırımcıların alternatif yatırım olarak gördükleri altına talepleri arttı; altın 4 haftalık kazancına yöneldi. Altındaki kazançların devam edeceği tahmin ediliyor. Platinyum ise 1 ayın zirvesine yükseldi.

Bu haftayı yüzde 0.1 yukarıda tamamlayan spot altının  onsu ufak bir değişiklik kaydederek 1,543.35 dolardan işlem gördü. Ağustos vadeli altın kontratları ise 1,544.30 dolara çıktı.

Avrupa’daki borç krizi için hâlâ daha tam bir çözüm bulunamamış olduğunu hatırlatan Standard Bank Plc’nin emtia işlemleri müdürü Bruce Ikemizu, altındaki değerlenmenin süreceğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası dünkü faiz toplantısının ardından, Yunanistan’daki borç krizini derinleştirmesi riskini göze alma pahasına Temmuz ayında faizlerin artırılacağının sinyalini verdi. ABD Merkez Bankası Fed ise bu hafta yayınladığı Bej Kitap raporunun ülkenin 12 bölgesinden 4’ünde ekonominin yavaşladığına işaret ettiğini açıkladı. Bej Kitap raporu, Fed Başkanı Ben Bernanke’nin teşvik programlarına bir sürede devam edilmesi gerektiğini savını desteklemiş oldu.

Fiziki alıcıların altının 1,530 doların altına düşmesini beklediklerini söyleyen Ikemizu, altın fiyatlarının 1,530-1,550 dolar bandında hareket edeceğini öngördü.

Geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 27 yükselen külçe altın, 2 Mayıs’ta 1,577.57 dolar seviyesinden rekoru test etti. ABD Merkez Bankası, Aralık 2008’den bu yana faiz oranlarını yüzde 0.25’te tutuyor.

Spot gümüş ise yüzde 0.8 değerlenerek 37.8650 dolardan işlem gördü ve 1 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti. Spot gümüşün onsa fiyatı bu hafta yüzde 3.8 yukarıda seyrediyor. Spot gümüş, geçtiğimiz hafta yüzde 4.6 düşüş kaydetmişti.

Nakit platin kontratları ise yüzde 0.5 kazançla 1,848.25 dolara yükseldi ve 4 Mayıs’tan bu yana en yüksek düzeyine işaret etti. Spot paladyum yüzde 0.2 artışla bu haftaki kazançlarını yüzde 4.3’e çıkardı ve 817.75 dolardan işlem gördü. Paladyum dün 7 Mart’tan bu yana en yüksek seviyesine işaret ederek 819.38 dolara yükselmişti.

Platin ve paladyum 2 haftadır değer kazanıyor.

Kaynak: http://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar/haber/894625-altinda-yola-tam-gaz-devam

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir