Altın yükselir mi?

Cem Şengezer – 07.07.2016

Altın yükselir mi / düşer mi ?

Her hareketlilik piyasada yeni soruların türemesine sebep oluyor. Hareketsizlik ise “sanki hiçbirşey olmuyormuş” izlenimi veriyor. Halbuki arka planda yeni gelişmeler için “altyapı” hazırlanmaktadır.

Bu gelişmelerin ne olabileceği dışarıdan bakan bizler için zor görülebilirse de veriye dayalı bazı gelişmeleri ölçü almak mümkündür.

Buna kısaca “hareketli ortalama” diyoruz. Bu ortalamanın yönünü tahmin etmeye çalışmak aslında olası haberlerin de yönünü bilmeyi sağlamaktadır.

Hareketli ortalamanın yön tahmini içinse geliştirilebilecek metodlar vardır.

Biz de bunlardan birkaçını kullanmaktayız.

Altın gibi uzun vadeli bakışın da önemli olduğu emtia için 6 aylık ortalamayı takip edebiliriz. Böylece genel durum için daha fazla fikrimiz olur.

Tarihsel olarak baktığımızda bu ortalamanın destek direnç olarak çalıştığı görülmektedir.

Fiyat yukarı giderken destek, aşağı giderken direnç özelliği göstermiştir.

2011 yılından 2016 yılına dek aylık bazda ağırlıklı olarak direnç özelliğini gördüğümüz bu ortalamada rol değişimi başlıyor görünüyor.

Ne beklemeliyiz?

Genel tablo için 6 aylık ortalamanın destek özelliğini kullanmakta fayda vardır. Bu ortalamadan aşırı pozitif sapmalar ise düzeltme getirecektir. Bir başka deyişle alım fırsatı olarak görülebilecektir.

Son durumda 6 aylık ortalama 1266 $ seviyesindedir ve fiyat 1365 $ civarındadır. Aradaki farkın kapanması yeni alım fırsatı getirebilecektir.

Algı olarak yükseliş beklentisi geçmişe göre daha fazladır.

Cem Şengezer’in tüm yazıları için: Para Analiz

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin