Altın yorumu / Venn Danışmanlık – (22.06.2012)

Altın şaşırtmadı

Altın için ilk uyarılarımızı Pazar gecesi yaptık platformumuzda, Yunanistan seçilerinden kurtarma pkaeti yanlısı bir koalisyon çıkması öncelikle Qe3’ü bu ayki beklentilerden tamamen silmişti.

Bernanke’nin son konuşmasındaki Avrupa vurgusu çok açık bir şekilde Yunanistan seçimleri felaketle sonuçlanırsa ve piyasa dağılırsa o zaman müdahale edeceğiz anlamı taşıyordu.

Qe3 masadan kalkınca Ağustos’a kadar Altın “risk”tir dedik, Pazartesi sabahı sitemizin ana sayfasından bunu raporladık.
Bernanke yaklaşırken ısrarla Altın’ı en azından 1556’ya kadar ellemiyoruz, önerimiz siz de ellemeyin dedik.

Geldik Bernanke’ye… Haftayı 1630 açan Altın 1600’e kadar geldi sonrasında 1590’dan 1620’ye 1 saatlik sürede çıkınca “aman gidiyor deyip peşine takılmayın” önerimiz ve ısrarla “1556’ya kadar dokunmayın” tavrımız sonrası VennUS’te Altın tek burun kanatmadı.

Dün Çin pmi üzerine Almanya pmi da dip yapınca gerilen piyasa Abd’den gelen beklenti altı data serisi üzerine ipleri kopardı. Qe3 hevesli bir gidiş çabası bile gelmemesi bir kez daha “dikkat” dedirtti.

Emtialar için sıkıntı küresel talep… Petrolün serbest düşüşüne metaller eşlik etti. Parasal gevşeme olmayınca, talpe de yoksa emtiları tutacak sebep de kalmıyor…
Pazar gecesi 1500 gören platinyumun 1420’nin de altına düşmesi tüm emtialar adına iyi bir özet oldu.

Altın’da 1560’a kadar gelen düşüş bizim için hiç şaşırtıcı olmadı burdan sonrası ayrı hikaye..

Aşağıda 1520-40 bölgesi kalın destek.. ama kalın destek demek geçilmez demek değil, takip edilmesi gereken iki şey var.. Birincisi “makro” hikaye, yani küresel ekonomiye yönelik beklentiler, dün dip yapan risk iştahı piyasaya dönecek mi dönmeyecek mi, ikincisi ise Avrupa maliye bakanları ve liderleri zirveleri borç krizine piyasanın umutlandığı gibi bir çözüm sunabilecekler mi dahası bu çözüm bir şekilde ECB’nin piyasaya likidite sunmasını içerecek mi… İkisi de birbiriyle alakalı ve Altın başta tüm emtiaların bundan sonraki hareketini beirleyecekler bu yüzden bugünkü AB maliye bakanları toplantısı Altın için de kritik olacak.

www.venndanismanlik.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir