Altın Yorumu / Kapital FX – (28.08.2020)

Ons altın, 1.960$ bölgesi civarında seans zirvelerine tırmandı

Ons altın, ABD Doları çevresindeki ağır satış baskısı üzerine Cuma gününde yukarı yönlü ivme kazandı. Piyasalardaki iyimser hissiyat ve ABD Tahvil faizlerindeki güçlü bir yükseliş paritenin kazançlarını sınırlandırabilir. Ons altın, Avrupa seansının ilk yarısında momentum kazanmayı sürdürdü ve son saatte 1.960$ bölgesi civarında gün içi zirve seviyelerine dokundu.Kıymetli metal, haftanın son işlem gününde yeniden yukarı yönlü bir ivme kazanmayı başardı ve Perşembe gününde bir haftanın en yüksek seviyelerinden kaydettiği aşağı yönlü geri izleme hareketini tersine çevirdi.

Fed Başkanı Jerome Powell’in az sıkılaşmacı yorumları ABD Doları üzerinde baskı yaratmaya devam ederken, dolar ile ölçümlendirilen bir emtia olan ons altına destek sağladı.Powell, Jackson Hole Sempozyumundaki konuşmasında yeni para politikası stratejisinin çerçevesini paylaştı ve yüksek enflasyona töleransın arttığının işaretlerini verdi. Powell, iş gücü piyasası ve ekonominin desteklenmesi için enflasyonun normalin üzerinde seyretmesine izin vereceğini söyledi.Ancak hisse senedi piyasalarındaki güçlü yükselişlerle de görülen piyasalardaki iyimser hissiyat, kıymetli metalin güvenli bir liman olarak talep bulmakta zorlanmasına neden olabilir Bununla birlikte ABD Tahvil faizlerindeki güçlü bir yükseliş de, getirisiz bir emtia olan kıymetli metalin yukarı yönlü hareketlerinin sınırlı kalmasına katkıda bulunabilir.

Dolayısıyla paritenin yükselişinin devamı için pozisyonlanmadan önce alımların 1.975-77$ bölgesi civarındaki gece işlemlerindeki zirve seviyeleri üzerinde güçlü bir şekilde sürmesi için beklemek ihtiyatlı bir hareket olacaktır.Veri cephesinde ABD’den Çekirdek Kişisel Harcama Beklentisi (PCE) Fiyat Endeksi ,Chicago Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) verileri ve Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni verileri takip edilecek.

Kaynak: Kapital FX Forex Analizleri

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN