Para & Borsa

Altın Yorumu / Finansonline FX – (11.10.2013)

Beklenti yukarı olsa da belirgin düşüşleri beklemeli

Dün Avrupa Merkez Bankası’nın Çin Merkez Bankası’yla 45 milyar euro büyüklüğünde swap anlaşması yapmış olması 45 milyar euro büyüklüğünde daha az para basımına ihtiyaç olacağını gösterdi. Bunun etkisiyle dünkü seansta altın fiyatları yükselmekten çekinince devreye satıcıların girmesi sonucu satış baskısı altında kalan altın 1280’li seviyelere kadar geriledi.

Son zamanlarda altındaki hareketlere bakıldığında altının talebinin düşük olduğu görülüyor. Ancak yine de 1280’in altının geçilmemesi altının yükselme olasılığını hâlâ canlı tutuyor. Dar bir alanda sıkışan altının 1270’li seviyelerin altını kırması durumunda daha da aşağılara, belki de 1180’e kadar, düşme olasılığı belirginlik kazanır. 1350’nin üzerinde kapanış olursa da 1450’ye kadar yükselme olasılığı belirir. Her iki yöne doğru bu denli belirgin hareketlerin gerçekleşmesi için temel nedenler varken teknik nedenler sadece bu durumu destekliyor. Bu nedenle bahsettiğim bu kritik seviyelerde yatırımcıların çok uyanık olması gerekiyor.

Bir yandan faizlerin düşük kalmaya devam edeceği merkez bankası yetkilileri tarafından dile getiriliyorken, diğer yandan Çin ekonomisindeki toparlanmaya bağlı olarak artan sanayi metal fiyatları altının yükselmesi için yeterli bir temel neden olarak görülebilir. Ancak diğer yandan para arzının farklı para politikası teknikleriyle artırılmayarak ekonomiye kazandırılması çabaları faizlerin düşüşünü engelleyeceği için altının yükselişini sınırlandırabilir. Bu da altında düşüşlere neden olur. İşte bu tür temel faktörler belirginlik kazanmışken teknik kırılmalara yakın yerlerde kısa metrajlı ve stop’lu pozisyon taşımak gerekiyor. Son gelişmelere baktığımda 1270’li seviyelerin test edilebileceğini, ancak sonrasında yeniden yükselişlerin oluşabileceğini düşünüyorum. İşlem stratejilerini buna öre oluşturmak gerek.

Günlük Strateji: 1272’nin altı kırılmadığı sürece, 1275 seviyesinden 1305 dolar hedefiyle çok ölçülü miktarda alım yapmak üzere beklenebilir.

Finansonline FX Günlük Yorum

ALTIN İÇİN UYGUN ZAMAN MI? CEVABINI UZMANINDAN ALIN!

TÜM ALTIN YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!


Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa