Altın Yorumu / Cem Şengezer – (04.07.2012)

Sonbahara hazırlık var

Son 3 ayda, benzer seviyelerden dönüş gerçekleştirmesi taban oluşumuna işarettir. Bu haliyle uzun vadeli yükselişi desteklemektedir. Genel görüntüde belirsizliğin minimum olabileceği bir alt sınır olarak görülebilir mi? Son 10 yıldaki hareketlere bakarak, uzun vadeli beklentimiz pozitif kalmaya devam etmektedir.

Uzun vade (aylık görünüm)

Son 10 yıl ve 4 yılı kıyaslıyoruz: bu dönemleri temsil eden aylık ortalamaların yükseliyor olması yanında aralarındaki farkın açılmasının gelecek fiyatlarına yansıması olumsuzdur. Bu olumsuzluğun etkisini azaltacak faktör fiyat dalgalanmalarındaki düşük seyir olacaktır. Taban oluşumu görüntüsü buna katkıdır. Genel görüntüde 6 aylık ortalamadan aşırı sapmalar hep düzeltme getirmişti. Son durumda ortalama 94.7 civarındadır. Bu ortalamadan %3 kadar her iki yönde de sapma düzeltme getirebilir. Uzun vadeli ortalamalar daha fazla belirleyicidir (50 ay – 120 ay). Gelecek yıllardaki yükseliş temposunu temelde onlar frenler. Bu ortalamaların birbirine yaklaşması veya aralarındaki farkın azalması ise yükselişin önünü açar. Genel kriterler bu iken, altındaki temmuz hareketlerinin frenleyici tarafta olduğunu görüyoruz. Burada, frenleyici olması düşürücü anlamına gelmemektedir. Bir başka deyişle, yükselişin tekrar belirgin olması için gerekli adımların arayış sürmektedir. Bu arayışın belirleyicisi olan dalgalanmalardır. Uzun vadede (aylık bazda) dalgalanmaların azalması da yükseliş adımlarına katkı sağlamış olacaktır. Hem dalgalanma azalır, hem de ortalamalar yükseliş temposunu keserek birbirine yaklaşırlarsa mükemmel çıkışa gidilebilir. İki ortalamadan birinin yavaşlaması ilk işaret olacaktır. Elli aylık ortalamada bu beklenti içine girebilir miyiz ? Önümüzdeki 5 aylık dönemde ortalamadaki yükseliş, ilk değerlerin etkisiyle hafif yavaşlayacaktır. Bu dönemde, 92 TL altında hareketler gerçekleşmeye devam edecektir. Bu sağlanırken temmuz 2012 ve sonrasında fiyat hareketleri dalgalanma göstermez ise (istikrarlı fiyat bölgesi) uzun vade için beklentilerimizi bozmayacağız, hatta yükseltebileceğiz.

Orta vade (haftalık görünüm)

Aylık bazda frenleyici hareketlerin etkisiyle, haftalık bazda taban oluşumu devam ediyor. Yaz dönemindeki oluşum sonrası beklentiler artacaktır. Yine de, oluşum tamamlansa da yükselişe dönemeyebilir. Düşüş olacağı anlamına da gelmemelidir. Orta vadeli referanslarımızdan 50 haftalık ortalama yükselişini bitirmek üzeredir: yataya dönmesiyle yeni trende destek verecektir, altına sarkmaların şiddetlenmesi (aşırılaşması) tepki yükselişi getirmeye devam edecektir.

kısa vade direnç: 98 – 97, destek: 92 – 90 (2012 zirve beklentisi: 120 – 125)

Cem Şengezer

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir