Altın Yorumları / Yapı Kredi – (29.07.2020)

Eylül 2011 tarihinde gördüğü tarihi zirvesini (1.921 Usd) kırarak yeni rekor seviyesine ulaşan ve en yüksek 1.981 USD seviyesini gören ons altın bu sabah 1.955-Usd seviyesinde işlem görüyor. Global piyasalarda ABD- Çin gerilim ön planda kalmaya devam ediyor. Vaka sayılarındaki artış , ekonomik toparlanmanın yavaşlayacağına dair endişeler fiyatlamada öne çıktıkça altın talep görmeye devam ediyor. AB liderlerinin 750 milyar euroluk kurtarma paketini onaylamasının ardından dikkatler ABD ekonomisine destek için ABD Senatosuna sunulan yeni destek paketine çevrildi.

Son 4 ayın en düşük seviyesine gerileyerek 93,65 seviyesinde işlem gören Dolar Endeksi Altın’ı desteklemeyi sürdürüyor. Global piyasalarda ana konular; salgına dair endişeler, merkez bankalarının ve hükümetlerin sağladığı parasal destekler, ABD-Çin ilişkileri. Piyasalar aşıya ilişkin gelişmelerden ve finansal piyasalarda toparlanmaya işaret eden veri akışından destek bulmaya çalışıyor. Salgın, ekonomileri olumsuz etkilemeyi sürdürüyor.

Piyasalarda paranın faizi çok düşmüş ve miktarı çok artırılmış durumda. Orta-uzun vadede piyasanın Altın lehine olduğu görüşümüzü koruyoruz. Yükseliş trendini koruyan ons altında 1.970 direnç, 1.955 ve 1.920 seviyeleri destek olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten