Altın Yorumları / Yapı Kredi – (23.06.2022)

FED Başkanı Powell’ın sözleri piyasada resesyon ihtimalini öne çıkardı. Temelde FED’in duruşu değişmiş değil. Enflasyon yüksek, mücadelemizi sürdüreceğiz diyorlar. Farklı olan ‘resesyon ihtimali var’ demiş olmaları. Piyasa sınırlı da olsa resesyon fiyatlaması yapıyor. Dolar Endeksi sınırlı aşağı geldi, ABD 10 yıllık tahvil faizi hafif düştü. Bu fiyatlama ons altın için olumlu ortam yaratıyor. Dünkü fiyatlama davranışı altına sınırlı katkı yaptı.

Ana resimde şahinleşen merkezler ile faiz hadleri yukarı eğilimini koruyor. Bu süreç ons altın için baskı anlamına gelebilir. Merkezler enflasyonla mücadele ediyorlar bu mücadelenin başarı ihtimalinin azalması ve/veya resesyon ihtimalinin artması ons altın için lehte fiyatlama anlamında gelebilir.

Bu sabah 1.826 Usd seviyesinde bulunan ons-altın fiyatlarında 1.821 ve 1.812 Usd seviyeleri gün içi destek; 1.835 ve 1.844 Usd seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün yatay – sınırlı negatif seyir bekliyoruz. Powell’ın sunumu hareket yaratabilir (saat 16:30).

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten