Altın Yorumları / Yapı Kredi – (22.09.2022)

Dün kıymetli madenler için iki kritik haber öne çıktı. Biri ekonomik, diğeri siyasi gelişme idi. FED beklendiği gibi faiz 75 bp artırdı. Faiz artışlarının süreceği sinyalini verdi (bu yıl sonuna kadar 125 bp daha artış olabilir). Büyümenin gelecek yıl durma noktasına yaklaşacağı, işsizliğin ise 4,4% seviyesine yükseleceği öngörüsü ortaya kondu. FED enflasyonla mücadele kararlılığını yineledi. Sıkılaşma daha da artabilir ve süresi uzayabilir. Kıymetli madenler için negatif olarak yorumlayabiliriz.

Siyasi tarafta ise Rusya’nın kısmi seferberlik kararı önemli idi. Ülke devam eden savaşta Batının pozisyonunu ülke varlığını tehdit ettiği ifade ediliyor. Karar jeopolitik riski artırdı. Kıymetli madenler lehine fiyatlama sağlayabilir. Birbirine zıt etki yapan haberler sonrası ons altın (1.650-1.660 Usd) mevcut kritik seviyelerinin üzerinde kalmayı başarıyor. Ancak bu bölgeden uzaklaşamıyor.

Bu sabah 1.660 Usd seviyesindeki ons altında 1.655 ve 1.648 Usd seviyeleri gün içi destek 1.673 ve 1.685 Usd seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün yatay seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!