Altın Yorumları / Yapı Kredi – (2.07.2020)

Dün, piyasalarda aşıya ilişkin olumlu haberler ön plandaydı. Ekonomilerdeki toparlanma sinyalleri ve risk iştahında gözlenen artış altın üzerinde baskı oluşturmaya devam etti. Virüsün yayılmasının tekrar hız kazanmasının etkisiyle ABD de dün karışık seyir izlendi. Dolar Endeksi 97,08 seviyerlerinde. Fed’in Haziran Toplantı tutanaklarında, getiri eğrisi kontrolü hakkında daha fazla analiz gerektiğinde uzlaşıldığı görüldü.

Geçtiğimiz hafta virüsde ikinci dalga endişeleri, merkez bankalarının güvercin tutumlarının devam edeceğine ilişkin sinyaller ve global piyasalarda jeopolitik endişelerle destek bulan altın, ABD’de olumlu gelen verilerle bir miktar baskılansa da, tekrar öne çıkan vakalardaki artış endişeleri ile seviyesini koruyor.

Büyük resimde piyasalarda faizi sıfır seviyesine inmiş ve miktarı artırılmış para var. Öte yandan virüsün yol açtığı sağlık ve ekonomi başlıklı sorunlar söz konusu. Piyasa dinamiğinin Altın lehine olduğunu düşünüyoruz (genelorta uzun vade). Salgında vaka sayılarının artması ile piyasalara verilen destek paketleri fiyatlamada öne çıkıyor. Vaka sayılarındaki artış ile son dönemde etkili olan normalleşmenin yarattığı iyimserlik gölgeleniyor.

1.767 Usd seviyelerindeki ons altında 1.755 ve 1.749 destek; 1.775 ve 1805 Usd yukarıda direnç konumunda.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN