Altın Yorumları / Yapı Kredi – (12.01.2021)

Emtia fiyatlarındaki artış, Biden’ın yeni teşvik paketleri sinyali vermesi, aşılamanın tüketici harcamalarını canlandıracağı beklentisi ile ABD’de tahvil faizleri yükseliyor ve Usd değer kazanıyor. 10 yıllık tahvil faizi geçtiğimiz haftadan bu yana 25 baz puan yükseldi. Bu sabah 1,15% civarında bulunuyor. 1,40-1,50% civarına yükseliş ihtimal dahilinde. Dolar Endeksi ise son günlerde yüzde 1 civarında primlendi.

Salgın yayılımını sürdürürken diğer yanda aşılamalar devam ediyor. Dünya geneline yayılmış etkin bir aşılamadan söz edemesek de büyük ekonomilerde aşılamalar başlamış durumda. Yukarıda ifade ettiğimiz dinamikte altın lehine ve aleyhine olan unsurlar var. Cuma günü altın aleyhine fiyatlama yapan piyasalar dün dengeli fiyatlama yaptı.

Ağustos ayından gelen düşüş hattının(1.897 Usd) üzerindeki seyir korunamadı. Kısa vadede baskı söz konusu olabilir. Altınla ilgili genel beklentimiz ise olumlu. Bu sabah 1.850 Usd seviyelerinde işlem görüyor. 1.840 ve 1.831 Usd destek; 1.952 ve 1.876 Usd direnç seviyeleri olarak öne çıkabilir. Yatay-sınırlı yukarı seyir bekliyoruz.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN