Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (5.04.2021)

Cuma günü yurt dışı piyasaların Paskalya öncesi tatil olması nedeniyle değerli metallerde yatay bir seyir gözlemlendi. Haftanın son işlem gününde 1727,56$ – 1733,94$ seviyeleri arasında dar bir bantta işlem gören ons altın, günü 1728,87$ seviyesinden yatay tamamladı.

Altının ons fiyatı bu sabah saatlerinde 1725,40$ seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin 93 seviyesinde hareket ettiği, ABD 10 yıllık tahvil getirisinin ise %1,72 seviyesinin hemen üzerinde işlem gördüğü takip ediliyor. Teknik göstergeler dolar endeksinin kısa vadede 92,80 seviyesi üzerinde tutunabileceğinin ve yükseliş eğilimini sürdürebileceğinin sinyalini veriyor. Dolar endeksindeki yukarı yönlü eğilimin sürmesi durumunda değerli metaller üzerindeki baskının devam etmesi söz konusu olabilir. Öte yandan ABD 10 yıllıklarındaki hareketin de gümüş ve altın fiyatlarındaki yön açısından belirleyici olmaya devam ettiğini belirtmekte fayda var.

Teknik görünüme baktığımızda, ons altında kısa vadeli düşüş trendinin çizgisine denk gelen 1730$ direncini izlemeye devam ediyoruz. Ons altının 1730$ direncini aşması durumunda yükselişini 1750$ seviyesine doğru hızlandırması beklenebilecekken, 1730$ direncinin aşılamaması durumunda ise kısa vadede 1700$ – 1730$ seviyeleri arasında bir hareket beklenebilir.

Bugün yurt dışında ABD Mart Ayı Nihai Hizmet & Bileşik PMI Endeksi, ABD Şubat Ayı Fabrika Siparişleri, ABD Şubat Ayı Dayanıklı Mal Siparişleri ve ABD Mart Ayı ISM Hizmet PMI Endeksi verileri takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN