Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (30.07.2020)

Temmuz ayı toplantısında piyasa beklentilerine paralel olarak faizlerde ve para politikasında bir değişikliğe gitmeyen Fed, güvercin tonunu koruyarak ekonominin parasal teşviklere duyduğu ihtiyacın sürdüğünü belirtti. Fed toplantı kararının açıklanmasının ardından 93,40 seviyesinden 93,18 seviyesine inen dolar endeksi, Mayıs 2018’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Endeks daha sonra Asya seansında 93,20 – 93,50 bandında dalgalandı. Fed toplantısının ardından dolar endeksinde hızlanan geri çekilme ile birlikte dün akşam saatlerinde yeniden 1980 seviyesini eden ons altın, Asya seansında 1960 – 1980 bandında dalgalandı.

Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1961 seviyesinden işlem görüyor. Momentum ve trend göstergeleri altındaki genel yükseliş eğiliminin sürdüğünü doğruluyor. Başta negatif reel getiriler olmak üzere piyasadaki kıymetli madenleri destekleyen mevcut dinamiklerin devam etmesi durumunda ons altındaki geri çekilmelerin sınırlı kalmaya devam etmesini bekliyoruz. Altın fiyatları rekor yüksek seviyelerde seyrettiğinden dolayı aşağı yönlü hareketlerde tampon görevi görecek bir destek seviyesi veya yükselişlerde sınırlayıcı etkide bulunabilecek bir direnç seviyesi mevcut değil.

Burada, dünkü geri çekilme hareketinde de destek görevi gören 1900 seviyesi kısa vadede ön plana çıkıyor. Dolayısı ile teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda ons altının kısa vadede 1900 seviyesi üzerine tutunmaya devam etmesini beklemekteyiz.

Bugün yurt dışı piyasalarda Almanya & Euro Bölgesi Temmuz Ayı İşsizlik Oranı, Almanya Temmuz Ayı Öncü TÜFE verileri, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları, ABD 2Ç20 GSYİH Öncü Büyüme Oranı, ABD 2Ç20 Öncü Tüketici Harcamaları ve ABD 2Ç20 Çeyreklik Çekirdek Öncü Kişisel Tüketim Harcamaları verileri izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN