Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (30.03.2021)

Küresel tahvillerdeki satış baskısı dün yeniden derinleşirken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,72 seviyesi üzerine çıktı. Diğer yandan güçlü görünümünü koruyan dolar endeksi, haftanın ilk işlem gününde yükselişini 92,96 seviyesine taşıdı ve Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesini test etti. Dolar endeksinde etkili olmaya devam eden yükseliş eğilimi ve tahvillerde yeniden hızlanan satış baskısı ile birlikte değerli metaller haftanın ilk işlem günüde satıcılı seyretti. Bu gelişmeler çerçevesinde 1720$ desteğini aşağı yönlü kıran ons altın 1705,90$ seviyesine kadar geriledi ve ardından günü 1712 seviyesinden düşüşle tamamladı.

Altının ons fiyatı bu sabah saatlerinde 1706,45$ seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin 92,90 seviyesinde hareket ettiğini, ABD 10 yıllık tahvil faizinin ise %1,74 civarında dalgalandığını takip ediyoruz. Ons altında dün yaşanan gerileme sonrasında yukarıda 1720$ seviyesi direnç konumuna gelmiş durumda. Kısa vade göstergeler altın fiyatlarındaki düşüş eğiliminin korunabileceğini ve altının 1700$ seviyesine doğru geri çekilebileceğinin sinyalini veriyor. Düşüşün sürmesi durumunda 1700$ seviyesini yakından izleyeceğiz. Bu seviyenin aşağı yönlü kırılması durumunda 1695$ ve 1690$ seviyeleri izlenecek. 1700$ üzerinde bir tutunma görmemiz durumunda ise kısa vadede 1700$ – 1720$ aralığında bir bant hareketi ön plana çıkabilir.

ABD tahvillerindeki satış baskısının ve dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin devam etmesi durumunda değerli metallerdeki baskının da sürmesi beklenebilir.

Bugün yurt dışında Euro Bölgesi Mart Ayı Tüketici Güven Endeksi, Almanya Mart Ayı Öncü TÜFE verileri, ABD Ocak Ayı FHFA Konut Fiyat Endeksi, ABD Mart Ayı Conference Board Tüketici Güven Endeksi ve NY Fed Başkanı Williams’ın Konuşması takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN