Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (26.03.2020)

Dolar endeksindeki gerilemenin devam etmesi ve koronavirüs nedeniyle İsviçre’deki Valcambi, Argor-Heraeus ve PAMP altın rafinerilerinin en az bir haftalığına üretime ara vermesi ile birlikte ons altın fiyatları hafta başından bu yana önemli yükselişler kaydetti. İsviçre’de üretime ara veren bu madenler, küresel altın arzının yaklaşık 3’te birini oluşturuyor. Diğer yandan, rafinerilerin üretim desteği vermesi durumunda dahi, koronavirüs nedeniyle küresel taşımacılıkta görülen aksamalar nedeniyle altındaki arz eksikliğinin tam anlamıyla giderilemeyebileceği ifade diliyor. Üretim zincirinde yaşanan aksaklıklar ve bunun beraberinde getirdiği negatif arz şoku vadeli ve spot fiyat arasındaki makasın önemli oranda açılmasına neden olurken, spot fiyatların yeniden 1600 seviyesi üzerine yerleşmesini sağladı. Dün güçlü seyrini sürdüren ons altın, gün içerisinde 1595 – 1640 seviyeleri arasında işlem gördü.

Vadeli işlemlerin arkasında belirli bir fiziki desteğin olması gerekiyor. Ancak altın rafinerilerinde üretimin durması nedeniyle söz konusu fiziki destek azalınca, vadeli ve spot fiyatlar arasındaki fark önemli oranda arttı. Öyle ki COMEX’te hafta başındaki fiyatlamalara baktığımızda açık işlem adede 19,6 milyon onsa denk gelirken, COMEX’in kasasında 8,7 milyon ons bulunduğunu görüyoruz. Altında spot ve vadeli fiyatlar arasındaki fark en son 1980’li yıllarda bu kadar fazla açılmıştı. Bu dönemde, vadeli fiyatları kullanan ekranlarda normalin çok daha üzerinde fiyatların görülmesinin sebebini bu şekilde açıklayabiliriz.

Ons altın bu sabah saatlerinde 1603,95 seviyesinden işlem görüyor. Teknik görünüme baktığımızda 1600 seviyesinin destek, 1620 seviyesinin ise direnç olarak ön plana çıktığı görülüyor. 1620 direncinin aşılması durumunda yükseliş eğilimi 1633 seviyesine doğru hızlanabilir. Altında aşağı yönlü hareketin ön planda olması ve 1600 desteğinin kırılması ise satışların kısa vadede 1595 seviyesine doğru hızlanmasına yol açabilir. Arza ilişkin endişeler ve piyasalarda artan güvenli liman talebi, ons altındaki yükseliş eğiliminin sürmesine neden olabilir.

Bugün Almanya Nisan Ayı GfK Tüketici Güven Endeksi, İngiltere Şubat Ayı Aylık Perakende Satışlar, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları ve ABD 4Ç19 GSYİH Çeyreklik Büyüme Oranı, Tüketici Harcamaları ve Çeyreklik Çekirdek Tüketici Harcamaları verileri takip edilecek.

ALTIN’DA SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin