Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (26.02.2021)

ABD tahvillerindeki satış dün önemli ölçüde hızlanırken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,60’ın üzerine yükselerek son bir yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Tahvil faizlerindeki yükselişin hızlanmasında bölgesel Fed Başkanlarının getirilerdeki yükselişe yönelik yaptıkları ılımlı açıklamalar etkili oldu. ABD 10 yıllık tahvil faizindeki yükselişin hız kazanması ile birlikte ons altında satıcılı seyrin devam ettiği görüldü. 1800 seviyesi üzerinden düşüşe geçen ons altın, dün 1765’li seviyeleri test etmesinin ardından günü 1769,69 seviyesinden sert bir düşüşle tamamladı.

Uzun bir süredir bültenlerimizde ABD 10 yıllık tahvil faizindeki yükseliş eğiliminin sürmesini beklediğimizi ve bu doğrultuda ons altındaki yükselişlerin satış fırsatı olarak sınırlı kalmasının söz konuş olabileceğini belirtmekteyiz. Tahvillerde devam eden satış baskısı ile birlikte ons altının da satıcılı bir seyir izlemeyi sürdürdüğü takip ediliyor.

Altının ons fiyatı bu sabah saatlerinde 1761 seviyesinden işlem görüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,50 seviyesinde seyrederken, dolar endeksinin ise 90,40 seviyesinden işlem gördüğü takip ediliyor. Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda ons altının kısa vadede 1800 seviyesi altında hareket etmesini ve 1750 – 1800 bandında işlem görmesini beklemekteyiz. Ancak bu noktada 1750 seviyesinin önemli bir destek olduğunu ifade etmemizde fayda var. Altının ons fiyatının bu seviye altına gerilemesi durumunda düşüş eğiliminin hız kazanması beklenebilir.

Bugün yurt dışında ABD’den gelecek olan Ocak ayı Kişisel Gelir & Kişisel Harcamalar ve ABD Şubat Ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi (Nihai) verileri izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN