Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (22.07.2019)

Ons altındaki düşüş hareketlerinin alım fırsatı olarak sınırlı kalmasını ve fiyatların kısa vadede 1450$ seviyesini hedef almasını beklediğimizi bültenlerimizde sıklıkla ifade ediyorduk. Bunun yanı sıra, geçtiğimiz haftaki analizlerimizde, ons altının günlük grafiğinde oluşmuş olan üçgen formasyonunu yakından izlenmesi gerektiğini, zira bir devamlılık formasyonu olan üçgen formasyonunun çalışması durumunda altındaki yükseliş eğiliminin 1450 seviyesine doğru sürebileceğini ifade etmiştik. Öngördüğümüz hareketi gerçekleştirerek 1450 seviyesi üzerine yükselen ons altın, Cuma günü Asya seansında 1453$ seviyesini test ederek Mayıs 2013’ten bu yana en yüksek seviyesini test etti.

Beklediğimiz üzere 1450 seviyesi üzerine çıkan ons altın, dolar endeksinde Cuma günü görülen sert yükseliş ile birlikte kazançlarının bir kısmını geri vererek aşağı yönlü bir düzeltme gerçekleştirdi. Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Cuma günü yaptığı konuşmasında, faiz indiriminin mevcut durumda gerekil olmadığını belirterek Fed’in sabırlı davranması gerektiğini ifade etti — Rosengren’in bu yıl FOMC’de oy hakkı bulunuyor. Rosengren’in açıklamaları sonrasında piyasalarda Fed’in Temmuz ayı toplantısında 50 baz puanlık bir indirime gideceğine yönelik beklentiler azalırken, 25 baz puanlık bir indirim gerçekleşeceğine yönelik olasılıklarda artış görüldü. Bunun sonucunda dolar endeksinin önemli ölçüde değer kazandığını ve 96,60’lı seviyelerden 97,20 seviyesi üzerine çıktığını gördük. Dolar endeksindeki yükseliş ile birlikte 1453 seviyesinden yönünü aşağı çeviren ve 1420 seviyesine kadar gerileyen ons altın, bu sabah saatlerinde 1428 seviyesi civarında seyrediyor. Bu noktada ons altının 1428 seviyesi altında kalıcı bir seyir izlemesini beklememekteyiz. Altının kısa vadede 1428 – 1440 seviyeleri arasında seyretmesini bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde ise 1450 seviyesi üzerinin yeniden hedef alabileceği görüşündeyiz. Bugün yurt dışı piyasalarda takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN