Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (21.02.2019)

Dolar endeksinde dün gün içerisinde görülen güçsüz seyir ile birlikte kısa vadeli yükseliş kanalının üst sınırına denk gelen 1346 seviyesine kadar yükselen altın fiyatları, akşam saatlerinde FOMC tutanaklarının ardından dolar endeksinde oluşan yükseliş hareketi ile birlikte kazançlarının bir kısmını geri verdi. Dolar endeksinde akşam saatlerinde görülen yükseliş ile birlikte 1340 seviyesi altına gerileyen ons altın, bu sabah saatleri itibarıyla 1338 seviyesi civarında hareket ediyor. Bu noktada teknik göstergeler, altın fiyatlarındaki mevcut geri çekilmenin 1335 seviyesine doğru devam edebileceğini işaret ediyor. Ancak, altındaki geri çekilme hareketlerinin sınırlı kalacağı ve orta – uzun vadeli alım fırsatı vereceğine yönelik görüşümüzü korumaktayız. Dolayısı ile altın fiyatlarındaki mevcut geri çekilme hareketinin kalıcı olmasını beklemiyoruz.

Altındaki kısa vadeli görünüm açısından bugün ve yarın Almaya, Euro Bölgesi ve ABD’deki yoğun veri akışı oldukça önemli olacak. Dün Almanya’dan gelen ÜFE verilerinin ardından bugün Almanya’dan gelecek olan Ocak ayı Nihai TÜFE ve Şubat ayı PMI verileri yakından takip edilecek. Almanya verilerinin yanı sıra, bugün Euro Bölgesinden gelecek olan Şubat ayı PMI verileri takip edilecek. Yarın ise Almanya’nın 4Ç18 GSYİH Büyüme ve IFO Güven Endeksi verileri ile Euro Bölgesinden gelecek olan Ocak ayı TÜFE verilerini karşılayacağız. Ayrıca, yarın akşam saatlerinde gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşması da önemli olacak. ABD cephesinde ise bugün Dayanıklı Mal Siparişleri ve Ocak ayı PMI verileri takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN