Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (2.07.2020)

Dün Avrupa ve ABD’den gelen olumlu verileri risk iştahını canlandırırken, güvenli liman görünümlü varlıkların değer kaybetmesine neden oldu. Euro Bölgesi ve Almanya’dan gelen nihai İmalat PMI Endeksi verileri öncü verilerde yukarı yönlü bir revizyonu işaret ederken, ABD’den gelen ISM İmalat Endeksi ve İmalat PMI Endeksi verileri de beklentilerin üzerinde bir performans sergiledi.

Olumlu verilerin ardından azalan güvenli liman talebi ons altın fiyatlarında satış baskıları oluşmasına neden oldu. Ons altın dün sabah saatlerinde 1789,24 seviyesine kadar yükselmesinin ardından düşüşe geçti ve 1760 seviyesi altını test ederek kazançlarının bir kısmını sildi.

Dünkü aşağı yönlü düzeltme hareketinin ardından ons altın bu sabah saatlerinde 1768 seviyesinden işlem görüyor. Alternatif getirilerdeki zayıflık ve koronavirüs vaka sayısındaki artışın güvenli liman alımlarını desteklemesi ile birlikte ons altındaki genel yükseliş eğiliminin sürdüğünü görmekteyiz. Bu noktada 1765 seviyesinin önemli bir destek seviyesi olduğunu görmekteyiz.

Altın fiyatlarının kısa vadede bu seviye üzerinde bir tutunma çabası sergilemesi ve bugün içerisinde 1765 – 1780 bandında hareket etmesi beklenebilir. Kısa vadede ons altın fiyatlarının 1780 direncini yeniden aşıp aşamayacağı takip edilecek. Teknik göstergeler, ons altının bu direnci yeniden kırması durumunda yükseliş hareketinin 1800 seviyesine doğru hızlanabileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt dışı piyasalarda yoğun bir veri akışı bizleri bekliyor. ABD’den Haziran ayına ilişkin gelecek olan Tarım Dışı İstihdam Değişimi, İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik kazançlar verilerinin yanı sıra; ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları, ABD Mayıs Ayı Fabrika Siparişleri ve ABD Mayıs Ayı Dayanıklı Mal Siparişleri (Nihai) verileri de yakından izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN