Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (18.02.2021)

Bir süredir bültenlerimizde Mart ayından bu yana sürdürdüğü düşüş trendini yukarı yönlü kıran dolar endeksinin 90 – 90,20 bandından destek bulabileceğini ve endeksin yeniden 91 seviyesine doğru yükselişe geçebileceğini ifade etmekteyiz. Diğer yandan, ABD 10 yıllıkları ve dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin sürmesinin ons altındaki yükseliş çabalarının sınırlı kalmasına yol açabileceğini belirtmekteyiz. Beklentimize paralel olarak 90,20 civarından destek bulan ve hafta başından bu yana yükseliş eğilimi içerisinde olan dolar endeksi, ABD’den gelen olumlu verilerin de etkisi ile birlikte dün 91,05 seviyesini test etmesinin ardından günü 90,95 seviyesinden yükselişle tamamladı.

Dün %1,3330 seviyesine kadar yükselerek yaklaşık son bir yılın zirvesinitest eden ABD 10 yıllık tahvil faizi ise günü %1,2940 seviyesinden kapattı. Bununla birlikte düşüş eğilimini sürdüren ons altında yükseliş çabalarının satış fırsatı olarak sınırlı kalmaya devam ettiği görüldü. Ons altın, 1769,84 seviyesine kadar gerilemesinin ardından günü 1774,68 seviyesinden düşüşle tamamladı ve düşüşünü beşinci güne taşıdı.

Altının ons fiyatı bu sabah saatlerinde 1784,12 seviyesinden işlem görüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,27 üzerinde seyrederken, dolar endeksi ise 90,93 seviyesinde hareket ediyor. ABD 10 yıllıklarındaki ve dolar endeksindeki mevcut yükseliş eğiliminin korunması durumunda ons altındaki yukarı yönlü hareketlerin sınırlı kalmaya devam edebileceğini düşünmekteyiz.

Teknik göstergeler altının ons fiyatının kısa vadede 1760 – 1800 bandında işlem görebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt dışı piyasalarda ABD Ocak Ayı Yapı Ruhsatları, ABD Ocak Ayı Konut Başlangıçları, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları, ABD Şubat Ayı Philadelphia Fed İmalat Endeksi, Euro Bölgesi Şubat Ayı Tüketici Güven Endeksi (Öncü) verileri ve bölgesel Fed Başkanlarının konuşmaları takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN