Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (18.02.2020)

Dün sabahki bültenimizde, 1585 güçlü direnç seviyesinin yukarı yönlü aşılması durumunda ons altındaki yükselişin yeniden 1600’lü seviyeleri hedef alabileceğini ifade etmiştik. Bugün Asya seansında 1587,46 seviyesine kadar yükselerek 1585 seviyesini aşan ons altın fiyatları, sabah saatlerinde 1586,70 seviyesinden işlem görüyor. Bu noktada altın fiyatlarını yeniden 1600’lü seviyelere ulaşabileceğine yönelik beklentimizi sürdürmekteyiz.

Teknik göstergeler ve kısa vadeli fiyat formasyonları ons altın fiyatlarının kısa vadede 1580 – 1587 seviyeleri arasında dalgalanabileceğini ve ardından önümüzdeki dönemde yükselişini 1600 seviyesine doğru sürdürebileceğini işaret ediyor.

• Çin’deki koronavirüs salgınının etkileri ara ara azalıyor ve küresel risk iştahı kısa vadeli iyileşme emareleri gösteriyor olsa da virüsten etkilenen ve ölenlerin sayısının gitgide artıyor olması piyasalardaki endişelerin varlığına korumasına neden oluyor. Bununla birlikte risk algısındaki iyileşmenin uzun soluklu olamadığını görüyoruz. Dolayısı ile Çin’deki salgının piyasalar üzerindeki etkisinin hissedilmeye devam etmesini beklemekteyiz.

• Arka planda varlığını koruyan virüs riski güvenli limanlara olan akışı hızlandırırken, dolar endeksinin ve tahvillerin güçlü kalmasına neden oluyor. Bu çerçevede ons altındaki geri çekilmelerin de alım fırsatı olarak sınırlı kalmaya devam ettiğini ve altın fiyatlarının dolar endeksindeki güçlenmeye rağmen yükseliş eğilimini sürdürdüğünü görüyoruz.

Bugün Euro Bölgesi ve Almanya’dan gelecek olan ZEW Ekonomik Büyüme Beklenti Endeksi verileri ise ABD Şubat Ayı New York Empire State İmalat Endeksi verisi takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN