Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (17.02.2021)

Bir süredir bültenlerimizde, ABD 10 yıllıklarındaki yükselişin sürmesi durumunda ons altındaki yukarı yönlü hareketlerin sınırlı kalmaya devam edebileceğini ifade ediyor ve yükselişlerin satış fırsatı verebileceğini belirtiyorduk. Dün ABD 10 yıllık tahvil faizindeki yükseliş önemli ölçüde hız kazanırken, ons altın fiyatlarının da yeniden 1800 seviyesi altına gerilemesine yol açtı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi dün %1,29 üzerine yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesine çıkarken, getirilerdeki yükselişe paralel olarak yönünü yukarı çeviren dolar endeksi ise dün 90,64 seviyesine kadar yükselmesinin ardından günü 90,50 seviyesinden yükselişle tamamladı. Dolar endeksi ve ABD 10 yıllıklarındaki yükseliş eğilimi paralelinde satış baskılarına maruz kalan ons altın ise 1820 seviyesi üzerinden 1789,63 seviyesine kadar indi ve günü 1795,30 seviyesinden düşüşle tamamladı.

Altının ons fiyatı bu sabah saatlerinde 1793,20 seviyesinden işlem görüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi bugün Asya seansında yükselişini daha da hızlandırarak %1,33 seviyesine ulaşırken, dolar endeksi ise yükselişini 90,76 seviyesine taşıdı. Dolar endeksi bu sabah saatlerinde 90,65 seviyesinden işlem görüyor. ABD 10 yıllıklarındaki ve dolar endeksindeki mevcut yükseliş eğiliminin korunması durumunda ons altındaki yukarı yönlü hareketlerin sınırlı kalmaya devam edebileceğini düşünmekteyiz.

Teknik göstergeler altının ons fiyatının kısa vadede 1775 – 1810 bandında işlem görebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt dışı piyasalarda ABD’den gelecek olan Ocak Ayı Perakende Satışlar, Ocak Ayı ÜFE verileri, Ocak Ayı Sanayi Üretimi & Kapasite Kullanım Oranı verileri ve FOMC Toplantı Tutanakları takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN