Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (16.02.2021)

Haftanın ilk işlem gününde 1816 – 1830 bandında hareket eden ons altın, günü 1818,85 seviyesinden düşüşle tamamladı. Yükseliş eğilimini koruyan ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,25 seviyesine yükselirken, 90,20 civarından destek bulmaya çalışan dolar endeksi ise gün içerisinde 90,26 – 90,48 bandında dalgalı bir seyir izledi.

Altının ons fiyatı bu sabah saatlerinde 1822 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin 90,30 seviyesinde hareket ettiğini, ABD 10 yıllık tahvil faizinin ise yükseliş eğilimini koruduğunu takip ediyoruz. ABD 10 yıllıklarındaki yükselişin sürmesi durumunda ons altındaki yukarı yönlü hareketlerin sınırlı kalmaya devam edebileceğini düşünmekteyiz. Diğer yandan, hatırlanacağı üzere dolar endeksi Mart ayından bu yana sürdürdüğü düşüş trendini bir önceki hafta yukarı yönlü kırmıştı.

Trend kırılmasının yarattığı yukarı yönlü momentum ve teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller çerçevesinde dolar endeksindeki geri çekilme eğiliminin sınırlı kalabileceği ve endeksin kısa vadede yeniden 91 üzerini hedef alabileceği görüşündeyiz. Bu gelişmeler paralelinde ons altındaki yükseliş eğilimlerinin sınırlı kalmaya devam etmesini bekliyoruz. Kısa vadeli görünüme bakacak olursak, teknik göstergeler altının ons fiyatının kısa vadede 1800 – 1850 bandında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt dışında Euro Bölgesi 4Ç20 GSYİH Büyüme Oranı, Almanya Şubat Ayı ZEW Ekonomik Büyüme Beklenti Endeksi ve ABD Şubat Ayı New York Empire State İmalat Endeksi verileri izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN