Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (15.05.2019)

Pazartesi günü, artan risk iştahı ile birlikte 1300 seviyesi üzerine yükselen ons altın, dün dolar endeksinde görülen hızlı yükseliş hareketi nedeniyle kazançlarının bir kısmını geri verdi. Dolar endeksi gün içerisinde, önceki gün başlattığı yükseliş hareketine kaldığı yerden devam ederek 97,50 seviyesi üzerine yükseldi. Endeksteki toparlanma hareketinin sürmesi ile birlikte ons altın ise 1300 seviyesinden 1293’lü seviyelere doğru kısmi bir geri çekilme gerçekleştirdi.

Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1295 seviyesinden işlem görüyor. Genel görünüme baktığımızda: Fed ve Avrupa Merkez Bankası başta olmak üzere küresel merkez bankalarının tonlarını yumuşatarak ekonomilerin desteklenmeye ihtiyaç duyduğu vurguları, ABD – Çin arasındaki ticaret geriliminin yeniden alevlenmesi ve bununla birlikte yeniden ortaya çıkan Kuzey Kore – ABD gerilimi ve majör merkez bankalarının altın alımlarına devam ediyor olması gibi faktörler, altın fiyatlarındaki geri çekilmelerin sınırlı kalabileceğini ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1300 seviyesi üzerine yerleşebileceğini ve orta vadede ise 1350 seviyesini hedef alabileceğini işaret ediyor. Teknik gösterge ve formasyonların da bu temek görünümü desteklediğini görmekteyiz. Dolayısı ile altın fiyatlarındaki düşük seviyelerin önümüzdeki dönem için alım fırsatı verebileceği görüşündeyiz. Almanya ve Euro Bölgesinden gelecek olan 1Ç19 GSYİH Büyüme Oranı ve ABD’den gelecek olan Nisan Ayı Perakende Satışlar, Sanayi Üretimi ve Kapasite Kullanım Oranı verileri takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN