Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (15.01.2020)

ABD – Çin arasındaki ikinci faz ticaret anlaşmasının tamamlanmasına kadar ABD’nin Çin’e yönelik tarifleri koruyacağına yönelik dünden bu yana gelen haber akışı küresel risk iştahını önemli ölçüde olumsuz etkilerken, ons altının Pazartesi gününden bu yana yaşadığı kayıpların bir kısmını telafi etmesini sağladı. ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in, bugün ABD – Çin arasında imzalanacak birinci faz anlaşmaya rağmen Washington’ın Çin mallarına ek tarife uygulamayı sürdüreceğini açıklaması sonrasında ABD – Çin arasındaki ticaret görüşmelerine yönelik iyimser havanın bozulması ile birlikte ons altın bugüne yükseliş başladı ve Asya seansında yeniden 1550 seviyesi üzerine yükseldi.

Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1552 seviyesinden işlem görüyor. Gerek mevcut zayıf risk iştahı ortamını gerekse de kısa vadeli teknik gösterge ve formasyonların verdikleri sinyalleri dikkate aldığımızda, altın fiyatlarının yükselişini kısa vadede 1560 seviyesi üzerine doğru devam edebileceğini belirtebiliriz.

Bugün Almanya 2019 GSYİH Yıllık Büyüme Oranı, Euro Bölgesi Kasım Ayı Sanayi Üretimi, ABD Aralık Ayı ÜFE ve ABD Ocak Ayı New York Empire State İmalat Endeksi verileri açıklanacak. Ayrıca bugün 2020 yılında FOMC’de oy sahibi olan Philadelphia Fed başkanı Harker’ın ve Dallas Fed Başkanı Kaplan’ın konuşmaları da yakından izlenecek. Bunların yanı sıra bugün ABD ile Çin arasında ticaret anlaşmasının ilk fazı imzalanacak. İkinci faz için ise görüşmelerin hemen başlayacağı açıklansa da anlaşmanın başkanlık seçimleri öncesinde tamamlanması beklenmiyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN