Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (14.10.2019)

ABD – Çin arasında geçtiğimiz hafta yürütülen müzakerelerin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, iki ülkenin vardığı anlaşma kapsamında yıllık 250 milyar dolarlık ihracat kalemindeki gümrük vergilerini %25’ten %30 çıkarmayı öngören tarife artışının ertelenmesine karar verildiği belirtildi. Çin ise ABD’den yılda 40 ila 50 milyar dolarlık tarım ürünü ithal etmeyi, fikri mülkiyet haklarına koruma getirmeyi ve finansal hizmetler ile döviz kuru konusunda ödünler vermeyi kabul etti. ABD – Çin cephesinden gelen olumlu haber akışı ile küresel risk iştahı iyileşirken, güvenli limanların değer kaybettiği görüldü. Bunula birlikte 1500 seviyesi altına gerileyen ons altın, 1474,08 seviyesine indi.

Altın fiyatları, bu sabah saatlerinde 1488,20 seviyesinden işlem görüyor. Geçtiğimiz haftaki analizlerimizde, kırılan kanal çizgisinin direnç görevi gördüğünü altında bir “Return Move” formasyonu oluşmuş olduğunu ve söz konusu formasyonun altında kısa vadede 1450 seviyesine doğru bir düşüş eğilimi yaşanabileceğini işaret ettiğini belirtmiştik. Beklediğimiz üzere aşağı yönlü bir eğilim başattan ons altın, ABD – Çin cephesinden gelen olumlu veri akışının yarattığı yüksek risk iştahı ile birlikte görece zayıf seyrini sürdürüyor.

Bu noktada, ons altındaki mevcut zayıflamanın bir süre daha etkili olmasını bekleyebiliriz. Ancak, orta – uzun vadeli görünümde altın fiyatlarında Ağustos 2018’den bu yana etkili olan yükseliş eğiliminin devam etmesini ve küresel büyümeye yönelik artan endişelerin ve güvenli liman arayışı ile birlikte altın fiyatlarının yeniden 1550 seviyesi üzerini hedef almasını bekliyoruz. Dolayısı ile ons altındaki geri çekilmelerin alım fırsatı vermeyi sürdürmesi beklenebilir. Bugün ABD’de ise resmî tatil nedeniyle piyasalar kapalı olacak. Euro Bölgesinde ise Ağustos ayı Sanayi Üretimi verileri takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN