Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (14.05.2020)

Ons altın fiyatlarında sıkışan bant hareketi devam ediyor. Fed Başkanı Powell, dün düzenlenen online bir etkinlikte yaptığı açıklamalarında, ekonomik görünümün yüksek oranda belirsiz ve aşağı yönlü risklerin ciddi olduğunu söyledi. Powell, toparlanmanın hız kazanmasının zaman alabileceğini bu ve zamanın uzamasının likidite sorunlarının ödeme güçlüklerine dönüşmesine neden olabileceğini belirtti.

Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının ardından küresel piyasalarda risk iştahının gerilediği görüldü. ABD’de endeksler gerilerken, artan güvenli liman talebi ile birlikte dolar endeksi 99,50’li seviyelerden 100,25 seviyesi üzerine çıkarak yeniden 100 seviyesi üzerine yerleşti. Ons altın fiyatlarının ise dolar endeksindeki yükselişin oluşturduğu baskının yanında artan güvenli liman talebinin yarattığı yükseliş çabaları eşliğinde 1700 – 1720 bandında dalgalandığı görüldü.

Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1712 seviyesinden işlem görüyor. Genel görünüm itibarıyla global piyasalarda güvenli liman talebi yüksek seyretmeye devam ederken, yatırımcılar ons altına yönelmeye devam ediyor. Dünya Altın Konseyinin Nisan ayı raporuna göre altın yatırım fonları Nisan ayında portföylerine 9,3 milyar dolar değerinde 170 ton altın ekledi ve böylelikle altın yatırım fonlarının tuttukları altın miktarı rekor seviye olan 3 bin 355 tona ulaştı.

Böylece, altın yatırım fonlarının yönetimi altında bulunan altın değeri tarihi yüksek seviye olan 184 milyar dolara çıktı. Dolayısı ile vaka sayılarına dönem dönem yaşanan düşüşler risk algısını olumlu etkiliyor olsa da küresel çapta beklenen daralma ve koronavirüsün yarattığı belirsizlik etkisinin devam ediyor olması ile birlikte ons altına yönelik talebin güçlü seyretmeye devam ettiğini görüyoruz. Dolayısı ile, teknik göstergelerin ürettikleri sinyalleri de göz önünde bulundurduğumuzda, ons altındaki yükseliş eğiliminin korunabileceği ve fiyatların önümüzdeki dönemde yeniden 1725 – 1750 bandını hedef alabileceği görüşündeyiz.

Bugün Almanya Nisan Ayı TÜFE ve ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları verileri ile Avrupa Merkez Bankası ve Fed yetkilerinin konuşmaları takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN