Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (14.02.2020)

Dün sabahki bültenimizde, altın fiyatlarının kısa vadede 1570 seviyesi üzerinde tutunmaya devam etmesini ve yükselişini 1580 seviyesine doğru sürdürmesini beklediğimizi ifade etmiştik.

Öngördüğümüz üzere dün yükselişini sürdüren ve 1578 seviyesi üzerine ulaşan ons altın, günü yükselişle tamamladı. Altında görülen yükselişte, Çin’de artan koronavirüs vakaları ve hafta başından bu yana küresel piyasalarda etkili olan iyimser havanın dün itibarıyla sekteye uğraması etkili oldu. Dün küresel borsalarda değer kayıpları görülürken, ABD tahvilleri ve ons altın değer kazandı.

Ons altın bu sabah saatlerinde 1575,60 seviyesinden işlem görüyor. Çin’deki koronavirüs salgınının etkileri ara ara azalıyor ve küresel risk iştahı kısa vadeli iyileşme emareleri gösteriyor olsa da virüsten etkilenen ve ölenlerin sayısının gitgide artıyor olması piyasalardaki endişelerin varlığına korumasına neden oluyor. Bununla birlikte risk algısındaki iyileşmenin uzun soluklu olamadığını görüyoruz. Dolayısı ile Çin’deki salgının piyasalar üzerindeki etkisinin hissedilmeye devam etmesini beklemekteyiz. Arka planda varlığını koruyan virüs riski güvenli limanlara olan akışı hızlandırırken, dolar endeksinin ve tahvillerin güçlü kalmasına neden oluyor. Bu çerçevede ons altındaki geri çekilmelerin de alım fırsatı olarak sınırlı kalmaya devam ettiğini ve altın fiyatlarının dolar endeksindeki güçlenmeye rağmen yükseliş eğilimini sürdürdüğünü görüyoruz. Bu çerçevede, teknik göstergelerin ürettiği sinyaller doğrultusunda, altın fiyatlarının bugün içerisinde 1570 seviyesi üzerinde tutunmaya devam etmesini ve 1570 – 1580 seviyeleri arasında seyretmesini bekliyoruz.

Bugün Almanya 4Ç19 GSYİH Büyüme Oranı, Euro Bölgesi 4Ç19 GSYİH Büyüme Oranı, ABD Ocak Ayı Perakende Satışlar, ABD Ocak Ayı Sanayi Üretimi & Kapasite Kullanım Oranı ve ABD Şubat Ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi verileri izlenecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN