Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (13.06.2019)

ABD Başkanı Trump, dün Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin ile ticaret anlaşmasını bizzat kendisinin ertelediğini ve Çin’in, bu yılın başından üzerinde müzakere edilen şartlara geri dönüş yapmaması durumunda söz konusu anlaşmayı tamamlamayacağını ifade etti. Trump’ın bu açıklamaları sonrasında küresel piyasalarda risk algısı bozulurken, güvenli liman talebinin yükseldiği görüldü. Trump’ın ifadelerinin ardından S&P500 ve Nasdaq vadelileri değer kaybederken, tahvil faizleri geriledi. Bununla birlikte ons altın yeniden 1338 seviyesi üzerini test etti. Gün içerisinde, ABD’den gelen zayıf TÜFE verilerine rağmen dolar endeksinde görülen yukarı yönlü düzeltme hareketi ile birlikte ons altın kazançlarının bir kısmını geri vermiş ve 1320 seviyesi altını test olsa da, 1320 seviyesi üzerinde tutunmayı başardı.

Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1335 seviyesinin hemen üzerinde hareketi ediyor. Kısa vadeli teknik göstergeler, ons altının bugün içerisinde, dolar endeksindeki yükseliş eğilimine rağmen 1330 seviyesi üzerinde tutunabileceğinin ve yükseliş eğilimini koruyabileceğinin sinyalini veriyor. Diğer taraftan, ABD – Çin arasındaki ticaret gerilimine ilişkin her gün gelen haber akışı ve ABD başkanı Trump’ın açıklamalarının yarattığı gerginlik de altına olan talebin güçlü kalabileceğini işrete diyor. Genel görünüme baktığımızda; Fed ve Avrupa Merkez Bankası başta olmak üzere küresel merkez bankalarının tonlarını yumuşatarak ekonomilerin desteklenmeye ihtiyaç duyduğu vurguları, ABD – Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığı ve ABD – İran arasındaki siyasi gerilimin yarattığı güvenli liman talebi ve majör merkez bankalarının altın alımlarına devam ediyor olması gibi faktörler, güvenli liman talebinin güçlü seyretmeye devam edebileceğini altın fiyatlarındaki geri çekilmelerin sınırlı kalabileceğini işaret ediyor. Dolayısı ons altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalacağı ve mevcut düşük risk algısı ortamında altın fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin önümüzdeki dönede devam edeceğine yönelik beklentimizi sürdürmekteyiz. Bu noktada altındaki mevcut yükselişin önümüzdeki dönemde 1350 seviyesine doğru devam etmesini beklemekteyiz. Bugün Almanya’dan gelecek olan TÜFE ve Euro Bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verileri yakından takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN