Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (13.02.2020)

Çin’deki koronavirüs salgınının etkileri ara ara azalıyor ve küresel risk iştahı kısa vadeli iyileşme emareleri gösteriyor olsa da virüsten etkilenen ve ölenlerin sayısının gitgide artıyor olması piyasalardaki endişelerin varlığına korumasına neden oluyor. Hafta başından buy ana etkili olan güçlü risk iştahı altın fiyatları üzerinde kısmi satış baskıları yaratsa da, bu ortamın geçici olduğunu ve risk algısındaki iyileşmenin uzun soluklu olamadığını görüyoruz. Dolayısı ile Çin’deki salgının piyasalar üzerindeki etkisinin hissedilmeye devam etmesini beklemekteyiz. Arka planda varlığını koruyan virüs riski güvenli limanlara olan akışı hızlandırırken, dolar endeksinin ve tahvillerin güçlü kalmasına neden oluyor. Bu çerçevede ons altındaki geri çekilmelerin de alım fırsatı olarak sınırlı kalmaya devam ettiğini ve altın fiyatlarının dolar endeksindeki güçlenmeye rağmen yükseliş eğilimini sürdürdüğünü görüyoruz.

Dün sabahki bültenimizde, risk iştahındaki kısa vadeli iyileşmenin sürüyor olması ile birlikte ons altın fiyatlarındaki geri çekilme hareketinin kısa vade 1560 seviyesine doğru sürebileceğini ifade etmiştik. Öngördüğümüz hareketi gerçekleştiren ve dün sabah saatlerinde 1562’li seviyelere kadar gerileyen ons altın, gün içerisinde kayıplarının tamamını telafi etti ve 1570 seviyesi üzerine yükseldi. Altın fiyatları Asya seansında 1574,89 seviyesini test etmesinin ardından bu sabah saatlerinde 1574,12 seviyesinden şilem görüyor. Piyasalardaki mevcut görünüme baktığımızda bu sabah saatlerinde Asya piyasalarında karışık bir resmin ön plana çıktığını görüyoruz.

ABD endeks vadelilerinde ise satıcılı bir görünüm hâkim. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin ise dolar karşısında sert satış baskılarına maruz kalmakta olduğu görülüyor. Dolayısı ile hafta başından bu yana bir miktar iyileşen küresel risk algısı, bugün itibarıyla yeniden bozulmaya başlamış görünüyor. Bu çerçevede altın fiyatlarının kısa vadede 1570 seviyesi üzerinde tutunmaya devam etmesini ve yükselişini 1580 seviyesine doğru sürdürmesini beklemekteyiz. Bugün Almanya ve ABD’den gelecek olan Ocak ayı TÜFE verileri ile ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları verileri takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN