Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (13.01.2020)

Cuma açıklanan ABD Aralık ayı Tarım Dışı İstihdam Değişimi verisi 145,000 olarak gerçekleşerek 160,000 olan piyasa beklentisinin altında kalırken, ABD’de ücret artışları verisi de zayıf bir performansı işaret ederek dolar endeksi zerinde sert satış baskıları oluşmasına neden oldu. Yıllık ücret artışları verisi %3,1’den %2,9’a gerilerken, Temmuz 2018’den bu yana en düşük yıllık büyümeyi işaret etti. Cuma günü dolar üzerinde oluşan negatif hareketlin temelinde yatan sebebin daha çok ücret artışlarında yaşanan sert düşüş olduğunu ifade edebiliriz. Zayıf ABD verileri sonrasında dolar endeksinde oluşan sert geri çekilmenin etkisi ile birlikte ons altın, ABD – İran arasındaki gerilimin etkisinin azalması sonrasında yaşana kayıpların ufak bir kısmını telafi ederek 1546’lı seviyelerden 1560 seviyesi üzerine çıktı.

Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1555,50 seviyesinden işlem görmekte. Piyasalarda bir süredir etkili olan alıcılı görünüm ve artan güven liman talebi geçtiğimiz hafta Salı gününden bu yana etkisini azaltmaya başlamış olsa da, piyasalarda varlığını koruyan belirsizliklerin ve risklerin ons altına yönelik orta – uzun vadeli talebi desteklemeye devam etmesini beklemekteyiz. Dolayısı ile altındaki olası geri çekilmelerin önümüzdeki döneme ilişkin alım fırsatı vermesi söz konusu olabilir.

Ons altının bugün içerisinde 1540 seviyesi üzerinde tutunmasını ve gün içerisinde 1540 – 1565 seviyeleri arasında hareket etmesini beklemekteyiz. Önümüzdeki dönemde ise, teknik göstergelerin verdikleri sinyaller ve piyasalardaki belirsizliklerin güvenli liman talebini güçlü tutması ile birlikte yeniden 1570 seviyesi üzerinin hedef haline gelebileceği görüşündeyiz. Bugün ABD Aralık Ayı Aylık Bütçe Dengesi verisi dışında takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN