Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (12.07.2019)

Dün sabahki bültenimizde, ons altının bir üçlü tepe formasyonu oluşturma çabası içerisinde olduğunu belirtmiş ve daha önce iki defa deneyip aşamadığı 1420 – 1440 bandını aşmakta yeniden başarısız olabileceğini ve bu seviyelerden yönünü aşağı evirebileceğini ifade etmiştik. Çarşamba günü, Fed Başkanı Powell,’ın konuşma metninin yayınlanması ve Powell’ın akşam gerçekleştirdiği konuşma sonrasında dolar endeksindeki düşüşle birlikte 1427 seviyesi üzerine çıkan ons altın, bu bölgeden güç kaybederek öngördüğümüz üzere yeniden geri çekildi. Dün akşam saatlerinde 1401 seviyesine kadar gerileyen ons altın, bu sabah saatlerinde 1405 seviyesinin hemen üzerinde seyrediyor.

Yukarıda da belirttiğimiz ve aşağıdaki grafik üzerinden görülebileceği üzere, ons altın, günlük grafiğinde bir “üçlü tepe” formasyonuna dönüştürme çabası içerisinde. Bir “dönüş” formasyonu olan ikili – üçlü tepe formasyonu bize, altın fiyatlarının 1270’li seviyelerden başlayan ve 1438 seviyesi üzerine kadar çıkan yükseliş eğiliminin, 1450 seviyesi üzerine doğru devam etmeye gücü olmadığını ve altın fiyatlarının 1380 (formasyonunun boyun çizgisi) seviyesi altına gerilemesi durumunda da mevcut yükseliş trendinin bozulabileceğinin sinyalini veriyor. Dolayısı ile, formasyonun boyun çizgisine denk gelen ve aşağı yönlü kırılması durumunda düşüş hareketinin hızlanmasına neden olabilecek 1380 güçlü desteğini yakından takip edeceğiz. Bu seviyensin aşağı yönlü kırılması ikili tepe formasyonunun çalıştığına işaret edeceğinden, ons altının 1350 seviyesine doğru sert bir düşüş gerçekleştirmesine enden olabilir. Formasyonun çalışıp çalışmayacağını yakından izliyor olacağız. Bugün ABD’den gelen olan ÜFE ve Euro Bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verilerini izleyeceğiz.

ALTIN YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin