Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (12.06.2019)

Kısa vadeli düşüş kanalını yukarı yönlü kırması sonrasında yükseliş hareketini hızlandıran altın fiyatları, ABD’den gelen zayıf veri akışı ve piyasalarda Fed’in faiz indirimine gideceğine yönelik artan beklentiler ile birlikte 1348 seviyesi üzerini test ederek Nisan 2018’den bu yana en yüksek seviyesine yükselmişti. Ancak, ABD Başkanı Trump’ın Cuma günü Meksika’dan ithal edilecek ürünlere uygulanacağı söylenen ek vergilerin durdurulduğunu belirtmesi sonrasında, iyileşen risk iştahı ile birlikte altın fiyatları Pazartesi gününden bu yana kazançlarının ufak bir kısmını geri verme eğilimi içerisinde.

Dün sabahki analizimizde, teknik gösterge ve formasyonlar, ons altının, bir süre 1325 – 1335 seviyeleri arasında dalgalandıktan sonra geri çekilme hareketini sürdürebileceğine ve 1320 seviyesine doğru gerileyebileceğine işaret ettiğini belirtmiştik. Ons altın, öngördüğümüz üzere dün gerileme hareketini sürdüren 1320 seviyesi altını test etti. Asya seansında yeniden 1330 seviyesi üzerine çıkan ons altın, bu sabah saatlerinde 1333’lü seviyelerden işlem görüyor. Genel görünüme baktığımızda; Fed ve Avrupa Merkez Bankası başta olmak üzere küresel merkez bankalarının tonlarını yumuşatarak ekonomilerin desteklenmeye ihtiyaç duyduğu vurguları, ABD – Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığı ve ABD – İran arasındaki siyasi gerilimin yarattığı güvenli liman talebi ve majör merkez bankalarının altın alımlarına devam ediyor olması gibi faktörler, güvenli liman talebinin güçlü seyretmeye devam edebileceğini altın fiyatlarındaki geri çekilmelerin sınırlı kalabileceğini işaret ediyor. Dolayısı ons altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalacağı ve mevcut düşük risk algısı ortamında altın fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin önümüzdeki dönede devam edeceğine yönelik beklentimizi sürdürmekteyiz.

Bu noktada altındaki mevcut yükselişin önümüzdeki dönemde 1350 seviyesine doğru devam etmesini beklemekteyiz. Bugün ABD’den gelecek olan ÜFE verileri ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin konuşması takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN