Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (12.02.2021)

Ons altın fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlerin sınırlı kalmaya devam ettiğini görmekteyiz. Dün öğle saatlerinde 1847 seviyesi üzerini test etmesinin ardından yönünü aşağı çeviren ons altın, 1821,29 seviyesine kadar gerilemesinin ardından günü 1826,37 seviyesinden düşüşle tamamladı.

Altının ons fiyatı bu sabah saatlerinde 1823 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin 90,50 seviyesinde hareket ettiğini, ABD 10 yıllık tahvil faizinin ise %1,16 civarında seyrettiğini ve yükseliş eğilimini koruduğunu takip ediyoruz. ABD 10 yıllıklarındaki yükselişin sürmesi durumunda ons altındaki yukarı yönlü hareketlerin sınırlı kalmaya devam edebileceğini düşünmekteyiz. Diğer yandan, hatırlanacağı üzere dolar endeksi Mart ayından bu yana sürdürdüğü düşüş trendini geçtiğimiz hafta yukarı yönlü kırmıştı.

Trend kırılmasının yarattığı yukarı yönlü momentum ve teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller çerçevesinde dolar endeksindeki geri çekilme eğiliminin sınırlı kalabileceği ve endeksin kısa vadede yeniden 91 üzerini hedef alabileceği görüşündeyiz. Bu gelişmeler paralelinde ons altındaki yükseliş eğilimlerinin sınırlı kalmaya devam etmesini bekliyoruz. Kısa vadeli görünüme bakacak olursak, teknik göstergeler altının ons fiyatının bugün içerisinde 1810 – 1850 bandında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt dışında İngiltere’den gelecek olan Aralık Ayı Sanayi Üretimi & 4Ç20 Öncü Büyüme verileri ile ABD’de açıklanacak olan Şubat Ayı Öncü Michigan Tüketici Güven Endeksi verisini takip edeceğiz.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN