Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (11.10.2019)

Dün, Çin heyetinin beklenenden daha erken ABD’den ayrılacağına ilişkin gelen haber akışı küresel piyasalarda beklentileri olumsuz etkilerken, dolar endeksinde de sert satış baskıları yaşanmasına neden oldu. 99 seviyesi üzerinden düşüşe geçen dolar endeksi, gün içerisinde 98,61 seviyesine kadar indi. Akşam saatlerinde ABD ve Çin cephesinden karşılıklı yapılan ılımlı açıklamaların küresel borsalarda kısmi iyileşme görülse de, dolar endeksindeki satıcılı seyrin devam ettiği görüldü. Bununla birlikte ons altın, hem dolar endeksindeki zayıflama hem de artan güvenli liman talebinin etkisi ile birlikte 1517 seviyesine yükseldi.

Altın fiyatları, bu sabah saatlerinde 1496,45 seviyesinden işlem görüyor. Kırılan kanal çizgisinin direnç görevi gördüğünü altında, geçtiğimiz hafta Salı gününden bu yana etkili olan yükselişin bir “Return Move” formasyonu oluşturmuş olduğunu görüyoruz. (Return Move – Geri Dönüş hareketi: Yükselen bir trend / kanal kırıldıktan sonra fiyatlar tekrar bu trend / kanal çizgisine doğru atak yaparsa, trend / kanal çizgisi genelde direnç noktası olarak algılanır ve fiyatların yönünü tekrardan aşağı çevirmesi beklenir).

Bu noktada, bu haftaki diğer bültenlerimizde de belirtmiş olduğumuz üzere, oluşan teknik formasyon ve trend göstergeleri altında kısa vadede 1430 – 1450 bandına doğru bir düşüş eğilimi yaşanabileceğini işaret ediyor. Ancak, orta – uzun vadeli görünümde altın fiyatlarında Ağustos 2018’den bu yana etkili olan yükseliş eğiliminin devam etmesini ve küresel büyümeye yönelik artan endişelerin ve güvenli liman arayışı ile birlikte altın fiyatlarının yeniden 1550 seviyesi üzerini hedef almasını bekliyoruz. Dolayısı ile ons altındaki geri çekilmelerin alım fırsatı vermeyi sürdürmesi beklenebilir. Bugün Almanya Eylül Ayı TÜFE verileri ve ABD Ekim Ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi verisi takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN