Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (11.09.2019)

ABD’den geçtiğimiz hafta gelen PMI verilerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrası resesyon endişelerinin azalması piyasalardaki risk iştahını artırırken, güvenli limanlarda bir satış baskısı oluşmasına neden oldu. Olumlu ABD verileri ve Powell’ın iyimser açıklamaları sonrasında Fed’in 18 Eylül’deki toplantısında 50 bp’lık bir faiz indirimine gideceğine ilişkin beklentiler azalırken, ABD’de tahvil faizlerinin sert yükselişle kaydettiği görüldü.

Bu gelişmeler ile birlikte Hafta başından bu yana değer kaybetmekte olan ons altın, Pazartesi günü 1500 psikolojik desteğini kırarak düşüşünü hızlandırmıştı. Dün ons altın 1500 seviyesini tekrardan denese de, bu seviyenin yeniden üzerine çıkmayı başaramadı ve öğleden sonra düşüş eğilimine kaldığı yerden devam etti. Altın fiyatları dün 1484,67 seviyesine kadar gerileyerek yaklaşık son bir ayın en düşük seviyesini test etti.

Ons altın bu sabah saatlerinde 1488 seviyesi civarında seyrediyor. Ons altın bu sabah saatlerinde, Mayıs ayından bu yana sürdürmekte olduğu yükseliş kanalının alt sınırında (kanal desteğinde) tutunma çabasını sürdürüyor. Altın fiyatları dün sabahtan bu yana bu kanal desteğinde tutunma çabası içerisinde. Bu noktada, altındaki kısa vadeli görünüm açısından, kanal sınırındaki hareketi yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Ons atlının kanal sınırında tutunabilmesi durumunda kısa vadede yeniden 1500 üzerinde bir dönüş hareketi görmeyi bekleriz. Ancak ons altının kanalını aşağı yönlü kırması durumunda mevcut geri çekilme hareketinin hızlanarak 1450 seviyesine doğru sürmesi beklenebilir. ABD’den gelecek olan ÜFE verileri izlenecek. Bunun yanı sıra bugün OPEC’in, talep tahminlerini ve üretim beklentilerini de içeren aylık petrol piyasası raporu açıklanacak

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN