Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (11.07.2019)

Fed Başkanı Powell, dün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesinde Yarı Yıllık Para Politikası Sunumunu gerçekleştirdi. Sunumdan önce Powell’ın konuşma metni yayınlandı. Powell’ın dünkü sunumu öncesinde yayınlanan konuşma metninde FOMC’nin Haziran toplantısından bu yana belirsizliklerin görünümü olumsuz etkilemeyi sürdürdüğü belirtildi. Akşam saatlerinde yaptığı konuşmasında ise Powell, verileri izlemeye devam edeceklerini ve FOMC toplantısına kadarki süreçte gelen verilere bakacaklarını belirterek, küresel büyüme konusundaki belirsizliklerin görünümü olumsuz etkilemeye devam ettiğini yineledi. Fed Başkanı Powell’ın Sunum metninin paylaşılmasının ardından dolar endeksi sert satış baskılarına maruz kalarak 97,46 seviyesi üzerinden 97,20 seviyesi altına doğru düşüşe geçti. Akşam saatlerinde ise Powell’ın sunumu ile birlikte dolar endeksi düşüşünü genişleterek 97 seviyesi altına indi. Dün dolar endeksinde görülen sert düşüş, ons altının yeniden 1420 seviyesi üzerine yükselmesine neden oldu.

Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1420 seviyesi civarında hareket ediyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, ons altın fiyatlarının günlük grafiğinde bir ikili tepe formasyonu oluşmuş durumda. Hatta ons altın, dün dolar endeksinde görülen düşüş ile birlikte gösterdiği yükseliş eğilimi ile bu formasyonu “üçlü tepe” formasyonuna dönüştürme çabası içerisinde. Bir “dönüş” formasyonu olan ikili – üçlü tepe formasyonu bize, altın fiyatlarının 1270’li seviyelerden başlayan ve 1438 seviyesi üzerine kadar çıkan yükseliş eğiliminin, 1450 seviyesi üzerine doğru devam etmeye gücü olmadığını ve altın fiyatlarının 1380 (formasyonunun boyun çizgisi) seviyesi altına gerilemesi durumunda da mevcut yükseliş trendinin bozulabileceğinin sinyalini veriyor. Dolayısı ile, formasyonun boyun çizgisine denk gelen ve aşağı yönlü kırılması durumunda düşüş hareketinin hızlanmasına neden olabilecek 1380 güçlü desteğini yakından takip edeceğiz. Bu seviyensin aşağı yönlü kırılması ikili tepe formasyonunun çalıştığına işaret edeceğinden, ons altının 1350 seviyesine doğru sert bir düşüş gerçekleştirmesine enden olabilir. Formasyonun çalışıp çalışmayacağını yakından izliyor olacağız. Bugün ABD ve Almanya’dan gelecek olan Haziran ayı TÜFE verileri takip edilecek.

ALTIN YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin