Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (11.02.2022)

ABD’den gelen güçlü verileri dolar endeksini 96 seviyesine taşırken, ABD 10 yıllıklarını ise %2 üzerine ulaşmasını ve %2,05 seviyesine kadar yükselmesini sağladı. Verinin açıklanmasının hemen ardından sert satış baskılarına maruz kalan ons altın 1820$ seviyesine doğru geri çekilirken, dolar endeksinin akşam saatlerinde kazançlarının tamamını silmesi ile birlikte yönünü yeniden yukarı çevirdi. Bununla birlikte verilerin ardından genel olarak dalgalı bir seyir izleyen ons altın, üst üste dört günlük yükselişin ardından günü 1827,23$ seviyesinden düşüşle tamamladı.

ECB Başkanı Lagarde’ın ve St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın açıklamalarının ardından dolar endeksinin bu sabah saatlerinde yeniden 96 seviyesine ulaştığı, ABD 10 yıllıklarının ise %2,03 seviyesinden işlem gördüğünü takip etmeyiz. Bu görünüm altında ons altında bu sabah saatlerinde satıcılı bir seyrin etkili olduğunu ve fiyatların 1823$ seviyesinden geçtiğini görüyoruz.

Teknik olarak 1850$ direnicini gözlemlemeye devam ediyoruz. Kasım ayından bu yana aşılamayan 1850$ direnci ons altındaki yükseliş eğiliminin devamlılığı açısından önem arz ediyor. Ons altının 1850$ direncini yukarı yönlü kırması durumunda yükseliş eğiliminin hız kazanması söz konusu olabilir. Ancak bu direncin yukarı yönlü kırılamaması durumunda kısa vadede 1800$ – 1850$ bandında bir seyir görmeyi bekleyebiliriz.

Ara destek seviyeleri olarak 1820$, 1815$ ve 1808$ destekleri takip edilecekken, 1850$ öncesinde 1830$ seviyesinin direnç konumunda yer aldığını belirtmekte fayda var. Küresel merkez bankalarının sıkılaşan para politikaları ve bunun paralelinde reel getirilerde sürmesi beklenen yükseliş eğiliminin ons altın için sıkıntılı bir resme işaret ettiğini belirtmekte fayda var. Dönem dönem tırmanan jeopolitik riskler ve risk iştahında gözlemlenen oynaklık ons altında kısmi yükselişleri beraberinde getirse de söz konusu kazançların korunmakta zorlandığını görüyoruz. Bu çerçevede, alternatif getirilerdeki yükselişin sürmesi durumunda ons altındaki yukarı yönlü hareketler karşısında temkinli kalmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni