Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (10.10.2019)

Artan jeopolitik tansiyon ve ticaret belirsizliği ile birlikte dolar endeksinde yaşanan geri çekilme ile birlikte 1500 seviyesi üzerinde tutunmayı süren ons altın, piyasalardaki güvenli liman alımlarından da destek buluyor. Ons altın, küresel risk algısındaki bozulma ve dolar endeksinde görülen kısmi zayıflama aile birlikte Eylül ayının son haftasında yaşadığı kayıpların büyük kısmını telafi etmiş durumda.

Asya seansında 1517 seviyesini test eden altın fiyatları, bu sabah saatlerinde 1507,35 seviyesinden işlem görüyor. Kırılan kanal çizgisinin direnç görevi gördüğünü altında, geçtiğimiz hafta Salı gününden bu yana etkili olan yükselişin bir “Return Move” formasyonu oluşturmuş olduğunu görüyoruz. (Return Move – Geri Dönüş hareketi: Yükselen bir trend / kanal kırıldıktan sonra fiyatlar tekrar bu trend / kanal çizgisine doğru atak yaparsa, trend / kanal çizgisi genelde direnç noktası olarak algılanır ve fiyatların yönünü tekrardan aşağı çevirmesi beklenir).

Bu noktada, bu haftaki diğer bültenlerimizde de belirtmiş olduğumuz üzere, oluşan teknik formasyon ve trend göstergeleri altında kısa vadede 1430 – 1450 bandına doğru bir düşüş eğilimi yaşanabileceğini işaret ediyor. Ancak, orta – uzun vadeli görünümde altın fiyatlarında Ağustos 2018’den bu yana etkili olan yükseliş eğiliminin devam etmesini ve küresel büyümeye yönelik artan endişelerin ve güvenli liman arayışı ile birlikte altın fiyatlarının 1600 seviyesine doğru tırmanışını sürdürmesini bekliyoruz. Dolayısı ile ons altındaki geri çekilmelerin alım fırsatı vermeyi sürdürmesi beklenebilir.

Bugün ABD’den gelen olan Eylül ayı TÜFE verileri takip edilecek. Bunun yanı sıra, ABD ve Çin’den üze düzey yetkililerin katılacağı ticaret görüşmeleri bugün Washington’da başlıyor. Görüşmelerde yarın da devam edecek. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin görüşmelere katılacak. ABD – Çin görüşmelerine ilişkin gelecek olan haber akışı, küresel risk algısı açısından büyük önem taşıyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN