Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (10.02.2021)

Dolar endeksindeki geri çekilme eğilimi gün de etkisini sürdürdü. Gün içerisinde 90,37 seviyesine kadar gerileyen endeks, günü 90,38 seviyesinden düşüşle tamamladı ve düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Dolar endeksindeki zayıf seyir ile birlikte dün 1848 seviyesi üzerini test eden ons altında, yükseliş eğiliminin kalıcı olmadığını gördük. Öğle saatlerinde 1848 seviyesinden yönünü aşağı çevirerek kazançlarının bir kısmını silen ons altın, günü 1836 seviyesinden kapattı.

Altının ons fiyatı bu sabah saatlerinde 1845 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin 90,41 seviyesinde hareket ettiğini, ABD 10 yıllık tahvil faizinin ise %1,16 civarında seyrettiğini ve yükseliş eğilimini koruduğunu takip ediyoruz. ABD 10 yıllıklarındaki yükselişin sürmesi durumunda ons altındaki yukarı yönlü hareketlerin sınırlı kalmaya devam edebileceğini düşünmekteyiz. Diğer yandan, hatırlanacağı üzere dolar endeksi Mart ayından bu yana sürdürdüğü düşüş trendini geçtiğimiz hafta yukarı yönlü kırmıştı.

Trend kırılmasının yarattığı yukarı yönlü momentum ve teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller çerçevesinde dolar endeksindeki geri çekilme eğiliminin sınırlı kalabileceği ve endeksin kısa vadede yeniden 91 üzerini hedef alabileceği görüşündeyiz. Bu gelişmeler paralelinde ons altındaki yükseliş eğilimlerinin sınırlı kalmaya devam etmesini bekliyoruz. Kısa vadeli görünüme bakacak olursak, teknik göstergeler altının ons fiyatının bugün içerisinde 1820 – 1860 bandında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt dışında Almanya ve ABD’den gelecek olan Ocak ayı TÜFE verileri ve Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN