Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (1.04.2021)

Dün sabah saatlerinde 93,43 seviyesini test etmesinin ardından yönünü aşağı çeviren dolar endeksi, akşam saatlerinde doğru 92,89 seviyesine kadar indi. Gün içerisinde satıcılı bir seyir izleyen dolar endeksi günü 93,23 seviyesinden yatay bir seyirle tamamladı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise dün %1,70 – %1,7530 bandında seyretti. Dolar endeksinde dün etkili olan görece zayıf seyir paralelinde değerli metallerdeki kayıpların da bir kısmı telafi edildi. Bununla birlikte yeniden 1700$ seviyesi üzerine yükselen ons altın, 1715$ üzerini test etmesinin ardından günü 1707,45$ seviyesinden yükselişle tamamladı.

Değerli metallerdeki görünüm açısından ABD tahvil getirileri ve dolar endeksindeki hareketi yakından izlemeye devam ediyoruz. Dün dolar endeksinde etkili olan kısmi geri çekilme değerli metalleri desteklese de dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil getirisindeki genel yönün yukarı olmaya devam ettiğini görmekteyiz. Bu da yatırımcıların temkinli olmaya iten bir faktör olarak öne çıkıyor. Altının ons fiyatı bu sabah saatlerinde 1711$ seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksinin ise 93,25 seviyesinde hareket ettiği takip ediliyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise %1,73 civarında seyrediyor. Teknik görünümü analiz ettiğimizde 1720$ seviyesinin kısa vadeli güçlü bir direnç seviyesi olduğunu görmekteyiz. Altın fiyatlarının bu seviye altında kalmaya devam etmesi durumunda önümüzdeki dönemde 1670$ – 1720$ bandında bir seyir görmeyi bekleyebiliriz. Ancak 1720$ direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda 1720$ – 1750$ bandı yeniden ön plana çıkacaktır.

Bugün yurt dışında Avrupa ve ABD’den gelecek olan Mart ayı Nihai İmalat PMI verileri, Almanya Şubat Ayı Perakende Satışlar, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları ve ABD Mart Ayı ISM İmalat Endeksi verileri takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN