Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (09.05.2019)

Altın fiyatlarında dün sert bir dalgalanma yaşandığını gördük. ABD’nin 200 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik tarifeyi 10 Mayıs’tan itibaren %10’dan %25’e yükseltmeye yönelik kararı, dün ABD’nin resmi gazetesi olan Federal Register’da yayınlandı. Çin ise, bu hamle karşısında ABD’nin daha da ileri gitmesi durumunda misilleme ile karşılık vereceğini açıkladı. Bu açıklamalar ile birlikte dün piyasalardaki algının yeniden bozulduğunu gördük. Bununla birlikte altın fiyatları dün gün içerisinde 1291,50 seviyesi üzerini test ederek yaklaşık son 3 haftanın zirvesine yükseldi. Ancak, dolar endeksinin dün akşam saatlerinde yönünü yukarı çevirerek yeniden 97,70 direncini denemsi üzerine altın fiyatları kazançlarını hızlı bir şekilde geri vererek 1280 seviyesine doğru geriledi.

Her ne kadar ABD – Çin arasındaki görüşmeler devam ediyor olsa da, karşılıklı söylemlerin yeniden sertleşmeye başlaması ve ABD’nin yeni bir vergi hamlesinde bulunması, küresel risk algısı üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Piyasalarda, ABD’nin son dönede gelen güçlü veriler ile birlikte elinin güçlenmesi sonucunda, Başkan Trump’ın bu müzakere sürecinde ipleri daha da germek için ek manevra alanı kazandığı ve bununla birlikte bu sert tavrını koruyacağı yönünde bir beklenti oluştuğunu görüyoruz. Bu durum da bize piyasalardaki düşük risk iştahı ve yüksek güvenli liman ortamının bir süre daha etkili olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte altın ve yendeki güvenli liman alımlarının etkili olmaya devam edebileceği görüşündeyiz. Altın fiyatlarının kısa vadede 1300$ seviyesi üzerini hedef alabileceğini düşünüyoruz. Bugün Fed Başkanı Powell’ın yapacağı konuşma ve ABD’den gelecek olan ÜFE verileri takip edilecek (yarın ise ABD’de TÜFE verileri açıklanacak). Bunların yanı sıra küresel piyasalarda ABD – Çin arasında bugün ve yarın sürecek olan görüşmelere ilişkin gelebilecek olası veri akışını da yakından izliyor olacağız.

ALTIN YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin