Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (03.09.2019)

Dün sabahki bültenimizde, ons altının gün içerisinde 1515 seviyesi altına gerilemesini beklemediğimizi ifade etmiş ve 1515 –1535 seviyeleri arasında bir seyir görmeyi beklediğimizin altını çizmiştik. Ons altın, dolar endeksindeki yükseliş hareketinin devam etmesi ile birlikte görece zayıf ve yatay bir hareket içerisinde olsa da, öngördüğümüz üzere 1515 eviyesi üzerinde tutunmayı başardı ve gün içerisinde 1519 – 1534 seviyeleri arasında seyretti.

Ons altın bu sabah saatlerinde 1525 seviyesi civarında seyrediyor. Bu noktada, 1515 seviyesinin güçlü bir destek görevi gördüğü ve altın fiyatlarının bu seviye altına inmekte zorlanacağına yönelik görüşümüzü korumaktayız. Teknik göstergeler fiyatların bugün içerisinde yine 1515 – 1535 seviyeleri arasında seyretmesini beklemekteyiz (burada teknik göstergelerin verdiği sinyaller çerçevesinde risklerin yukarı yönlü olduğunu belirtmek gerekir) Ons altındaki genel görünüme baktığımızda: Güvenli limanlara ve dolayısı ile altına olan talep güçlü seyretmeye devam ettiğini görüyoruz. Altın destekli exchange traded fonlarına (ETF) Ağustos ayında güvenli liman alışları ile yaklaşık 102 tonluk altın varlık girişi oldu ve bu fonlardaki toplam varlıklar Şubat 2013’ten bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Altın ETF’lerindeki toplam varlık Cuma günü itibarıyla Cuma günü itibariyle toplam 2.453 tona ulaştı.

Bununla birlikte önümüzdeki döneme ilişkin orta vadeli görünümde ise: Küresel büyümeye yönelik artan endişeler ile birlikte güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelik talebin güçlü kalmayı sürdürmesini ve bununla birlikte ons altındaki geri çekilmelerin alım fırsatı olarak sınırlı kalmaya devam etmesini beklemekteyiz. Bugün ABD’den gelecek olan Ağustos Ayı Markit İmalat PMI Endeksi, Ağustos Ayı ISM İmalat PMI Endeksi ve Temmuz Ayı Aylık İnşaat Harcamaları verileri yakından izlenecek.

ALTIN’DA SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin