Altın Yorumları / Tacirler Yatırım – (01.08.2019)

Fed, dün sona eren Temmuz toplantısı sonucunda, piyasa beklentileri dahilinde 25 baz puanlık faiz indirimine gitti ve faizleri %2,25 – %2,5 aralığından %2 – %2,25 aralığına çekti. Faiz indiriminin yanı sıra Fed, Eylül ayı itibarıyla sonlanacak olan bilanço küçültülmesinin sonlanma tarihini öne çekti. Fed Başkanı Powell, Temmuz toplantısı ardından konuştuğu basın konferansında beklendiği kadar güvercin söylemlerde bulunmadı. Powell, ABD ekonomisindeki görünümün önemli bir soruna işaret etmediğini, bu faiz indiriminin küresel görünümündeki aşağı yönlü risklere karşı atılmış olan bir önlem adımı olduğunu ve bu hamlenin uzun soluklu bir gevşeme döngüsünün başlangıcı olmadığını ifade etti. Bununla birlikte Powell, önümüzdeki aylarda faiz indirimlerine devam edilebileceğine ilişkin beklentilerin azalmasına ve bu konuya ilişkin bir belirsizlik oluşmasına neden oldu.

Fed kararı ve Powell’ın açıklamaları sonrasında dolar endeksinin sert bir şekilde değer kazandığını ve 98,90 seviyesi üzerine çıkarak Mayıs 2017’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldiğini gördük. Bununla birlikte ons altın, kazançlarının bir kısmını geri vererek 1404’lü seviyelere indi. Altında 1400 – 1405 bandının destek görevi göreceği ve bu seviye altında kalıcılı bir hareket oluşmayabileceğine yönelik beklentimizi korumaktayız. Altının bugün içerisinde ise 1400 – 1415 seviyeleri arasında seyretmesini beklemekteyiz.

Bugün Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’den gelecek olan Temmuz ayı Markit İmalat PMI Endeksi verileri, ABD Temmuz Ayı ISM İmalat Endeksi verisi, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları ve ABD Haziran Ayı İnşaat Harcamaları verileri izlenecek. Bunların yanı sıra gün bugün, İngiltere Merkez Bankası toplantısı (Bankanın faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyor) ve Başkan Carney’in yapacağı konuşma da küresel piyasalarda takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN