Altın Yorumları / Kapital FX – (15.09.2020)

Ons altın, iki haftanın en yüksek seviyelerinden 1.960$ civarına geriledi

Ons altın, üst üste ikinci seansında güç kazanmaya devam etti. Paritenin yükselişi, ABD Doları çevresindeki zayıf bir görünümle destekleniyor. Piyasalardaki iyimser hissiyat, Çarşamba günkü FOMC toplantısı öncesinde kazançları sınırlandırabilir.

Ons altın, Avrupa seansının erken saatleri sırasında 1.969$ bölgesi civarındaki iki haftanın en yüksek seviyelerine tırmandı ancak güçlü bir devam ivmesinden yoksun kaldı ve ardından hızlıca 8-10$ civarında geri çekildi.Kıymetli metal, Pazartesi gününde kaydettiği kazançlarını Salı gününde de sürdürdü. ABD Doları çevresindeki satış baskısı, dolar ile ölçümlendirilen bir emtia olan altına destek sağlayan önemli faktörlerden biri olmuş görünüyor.Ancak piyasalardaki risk iştahı yüksek bir atmosfer, güvenli bir liman olan altının talep bulmakta zorlanmasına neden oldu.

Potansiyel bir COVID-19 aşısına dair son iyimserlik, Salı gününde beklentilerden güçlü gelen Çin makro verilerinden güçlü bir destek kazanan iyimser piyasa hissiyatına destekleyici kalmayı sürdürdü.Bundan ayrı olarak, ABD Tahvil faizlerindeki mütevazı bir yükseliş de, getirisiz bir emtia olan kıymetli metalin kazançlarının sınırlı kalmasına katkıda bulundu. Aynı zamanda yatırımcılar, FOMC’nin Çarşamba günkü para politikası toplantısı öncesinde agresif pozisyonlar almaktan sakınıyor görünüyorlar.Bu da, paritenin yakın vadede yükselişinin devamı için pozisyonlanmadan önce, alımların 1.670-72$ direnç bölgesi üzerinde güçlü bir şekilde devam etmesi için beklemek ihtiyatlı bir hareket olacağını söylüyor.

Veri cephesinde ABD’den Sanayi/İmalat Üretimi ve NY Empire State İmalat Endeksi verileri takip edilecek. Önemli bir piyasa hareketi yaratacak ekonomik veri eksikliğinde, geniş tabanlı risk hissiyatı ve USD dinamikleri, paritenin Salı günündeki hareketlerini yönlendirebilir.

Kaynak: Kapital FX Forex Analizleri

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN