Altın Yorumları / IşıkFX – (13.07.2018)

Ons Altın Sabah Yorumu

Geçtiğimiz haftalarda ABD Başkanı Donald Trump’ın çelik tarifelerine getirdiği yeni gümrük vergileri ile AB ve ABD arasında başlayan soğuk rüzgarlar, dün NATO zirvesi sonlanırken yeniden hissedildi. Başkan Trump: Müttefik ülkeleri bir yandan savunma harcamaları konusunda topa tutarken, 25 Temmuz’da yapılacak olan görüşmelerde iyi niyet görememeleri halinde, bir süredir tartışılan AB menşeli otomobillere yeni ek vergi uygulamaları getirebileceğini belirtti. Öte yandan Trump’ın sert söylemlerine karşın ABD Ticaret Bakanlığı’nın: Meksika Körfezinde yeni Petrol kuyu çalışmalarını sürdüren AB Petrol Devi Shell’in 2760 tonluk çelik kasa ve üretim boruları için, tarife istisnasını onaylama haberi ise piyasalar tarafından olumlu algılanarak, gümrük tarifeleri konusunda ileriye dönük esnekliğe gidilebileceği izlenimi verdi. Emtiada bir süredir fiyatlamalar ticaret savaşları üzerinde yoğunlaşmakta ve en büyük tüketici olan Çin’in tüketimi daraltabileceği beklentisi fiyatları baskılamaya devam etmekte. İşin ABD ayağına baktığımızda ise en çarpıcı yorumun Fed Başkanı Jerome Powell’dan geldiğini gördük. Powell: ABD ekonomisinin iyi durumda olduğunu ancak ithal edilen mallara uygulanan gümrük vergisinin büyüme üzerinde olumsuz etkisi olabileceğini söyledi. Powell, ekonominin etkilenmesi senaryosu için ise: “ Faiz oranlarını düşürebiliriz ya da arttırma hızımızı yavaşlatabiliriz” diyerek ise durumun önemini gözler önüne serdi. Bu kapsamda bugün de konuya dair haber akışları yine önemli olacak.

Teknik olarak baktığımızda ise; şuan için 1243 destek seviyesine doğru çekilen emtiada satıcılı seyrin devamında 1239 ve 1236 destek bölgeleri de takibe alınabilir. Özellikle 1236 seviyesi 2015 Aralık ayından başlayan yükselen trendi kesmesi açısından kritik olup, buranın kırılması Değerli Metal’deki baskının devamına neden olabilir. Emtiada bugün; yukarı yönlü hareketler oluşması halinde ise 1247, 1250, 1253 ve 1255 direnç seviyeleri ilk etapta izlenebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin