Altın Yorumları / IşıkFX – (11.09.2018)

Ons Altın Sabah Yorumu

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Çin’e yönelik 200 Milyar Dolar’lık gümrük tarifelerinin yakın zamanda geleceği ve ileriye dönük 267 Milyar Dolar değerinde yeni gümrük tarifelerinin de gelebileceğini açıklaması sonrası, Pekin yönetiminden yanıt geldi. Çin Dış İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada: ABD’nin ticaret sürtüşmelerinde yeni bir adım atması halinde misilleme tedbirlerinin alınacağı bildirildi. Başkan Trump’ın, Çin’e yönelik tüm ithalatları hedef alması ise iki dev ülke arasındaki ticaret görüşmelerinin sonuçsuz kaldığını gözler önüne serdi. Avrupa Birliği ile transatlantik ticari görüşmeleri için Brüksel’de bulunan ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ise bugün NAFTA görüşmeleri için Washington’a gidecek. Geçtiğimiz hafta sonlanması beklenen ABD ve Kanada görüşmeleri bilindiği gibi iki ülkenin geri adım atmaması ile birlikte bu haftaya ertelenmişti. Öte yandan Dün, ılımlı bir Brexit’in yakın bir tarihte olabileceği haberleri ile güçsüzleşen Dolar varlıklarına karşın, emtialar ve diğer majör para birimlerinde geçici pozitif fiyatlamalar da görmüştük. Ancak, ABD ve Çin arasındaki artan ticaret gerginlikleri; Çin Shenzen Borsası’nda son 4 yılın en düşük seviyelerine gelinmesinin önünü açarken; Yuan’da görülen değer kayıpları da Ons Altın’da yeniden satıcılı seyri destekledi. Dünya’da en çok sarı metal ithalatını yapan Çin’in durumuna yönelik belirsizlikler bu bağlamda toparlanma girişimlerini sekteye uğratıyor. Bugün yine; başta ticaret savaşları olmak üzere haber akışları takip edileceği gibi, tahvil getirileri, DXY hareketleri ve Yuan kaynaklı fiyatlamalar da önemli olabilir.

Teknik olarak baktığımızda ise; şuan için 1190 destek noktasına doğru kısmen satıcılı seyir göze çarpmakta. Bu bölgenin altında inilmesi halinde sırasıyla 1188, 1183 ve 1180 destek seviyeleri takip edilebilir. Bugün, emtiada oluşabilecek yukarı yönlü hareketlerde ise; izlenebilecek direnç seviyeleri 1196, 1202 ve 1205 seviyelerinde bulunmakta.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin